Ressam Ahmet Güneştekin New York'ta Sergisi Açıldı

E-posta Yazdır
Çağdaş ressamlardan Ahmet Güneştekin, New York'un ünlü Marlborough Galerisi'nde ilk kişisel sergisini açtı. ABD'nin değişik bölgelerinden, ABD dışından ve Türkiye'den gelen sanatseverlerin ziyaretine açılan 'Son İşler' sergisinde, geçtiğimiz bir yıl içinde ürettiği sanat eserlerini sergileyen Ahmet Güneştekin, dünyanın sanat merkezlerinden biri olan New York'ta sergi açmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Ressam Ahmet Güneştekin'den New York'ta Sergi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Resim sanatının uluslararası isimlerinden Ahmet Güneştekin, dünyanın önde gelen sanat kurumlarından Marlborough Gallery bünyesindeki ilk sergisini, 26 Kasım 2013 - 4 Ocak 2014 tarihleri arasında, Marlborough Gallery New York’ta gerçekleştiriyor. “Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler” başlıklı sergi için hazırlanan kataloğun metinleri, Amerika’nın ve dünyanın önemli sanat eleştirmenlerinden Donald Kuspit tarafından kaleme alındı.

Türkiye'nin Oscar Adayı 'Kelebeğin Rüyası'

E-posta Yazdır
Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ‘Kelebeğin Rüyası’ filmi Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından Türkiye’nin Oscar adayı seçildi. Adaylık için ‘Tepenin Ardı’, ‘Hayat Boyu’, ‘Meryem’, ‘Kelebeğin Rüyası’, ‘Köksüz’ ve ‘Eve Dönüş’ filmleri başvurmuştu. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ‘Kelebeğin Rüyası’ adlı film, Türkiye’nin Oscar adayı oldu. 2 Mart 2014’te düzenlenecek 86. Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında yarışması için Türkiye’den ‘Kelebeğin Rüyası’ seçildi. Oscar ödülleri için aday adayı olan Kelebeğin Rüyası, tüm dünyadan belirlenecek rakipleriyle yarıştıktan sonra ön elemede ilk dokuz film içine girerse, ikinci bir ön eleme ile beş filmlik son aday listesinde yer alacak. Türkiye’den geçtiğimiz yıl İsmail Güneş’in yönettiği ‘Ateşin Düştüğü Yer’ filmi aday adayı olarak seçilmiş ancak ön elemeyi geçememişti. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Üç Maymun’ filmi ise 2009 yılında bu dalda ilk dokuza kalmayı başarmış ancak beş filmlik aday listesine girememişti.

II. Abdülhamid'in Amerikan Kongre Kütüphanesi'ne Hediye Ettiği 1819 Fotoğraf

E-posta Yazdır

Cemil Özyurt - Fotoğrafçılığa merakı ile bilinen Sultan II. Abdülhamid'in 1893 yılında Amerikan Ulusal Kütüphanesi'ne 1819 adet fotoğraftan oluşan 51 ayrı albüm hediye ettiği ortaya çıktı. Osmanlı'da Fotoğrafçılığı kuran Abdullah Kardeşler'in 1880-1893 yılları arasında Osmanlı coğrafyasından cami, çeşme, anıt, devlet binası, okul, polis karakolları, sokak görüntüleri, itfaiye, kışla gibi pek çok detayın yer aldığı fotoğraflar özel bir kapağa yazılı not ile Amerikan Kongre Kütüphanesi'ne hediye edildi.

İstanbul'un 118 Yıl Önceye Ait İlk Renkli Fotoğrafları

E-posta Yazdır
Turk Avenue Özel -  İstanbul'un bilinen ilk renkli fotoğraflarının Amerikalı bir şirket tarafından çekildiği ortaya çıktı. Detroit Publishing Company tarafından 1890 ile 1900 yılları arasında çektirildiği tahmin edilen İstanbul'a ait 25 ve Bursa'ya ait üç fotoğraf 1905'te basılan özel bir katalogta yayınlandı.  İstanbul'un ilk renkli resimlerinden olma özelliğine sahip fotoğraflarda Eyüp, Haliç, Eminönü, Rumeli Hisarı, Yeni Camii, Valide Sultan Camii, Topkapı, Üsküdar gibi şehrin değişik köşelerinde çekilmiş manzara ve günlük yaşamdan enstateneler yer alıyor. Bursa'ya ait üç fotoğrafta da şehrin genel sulieti dikkat çekiyor.

Russell Crowe Oyunculuğunu Beğendiği Türk Aktörleri Twitter'dan Açıkladı

E-posta Yazdır
Çanakkale Savaşı’nda kaybolan iki oğlunu arayan Avustralyalı babanın 1919’da Türkiye’ye gelişini anlatan filmi için bir hafta Türkiye'de kalan Avustralya kökenli Oscar ödüllü oyuncu Russell Crowe, Türkiye'de bulunduğu süre içinde 22 film seyrettiğini ve Türk sinemasının pek çok değerli aktörle tanıştığını söyledi. Edirne ve Kapadokya'yı ziyaret eden Crowe, Kıvanç Tatlıtuğ, Yilmaz Erdoğan, Haluk Bilginer ve Şener Şen'le tanıştığını söyledi. CEm Yılmaz'ın Vahşi Batı filmine çok güldüğünü ve Yılmaz'ın kendisini çok güldürdüğünü söyleyen Crowe, Kıvanç Tatlıtuğ için ''Cool guy, good actor'', Şener Şen için ''He is great. Love Şener Şen'', Yılmaz Erdoğan için ''Nice man, great artıst'' ifadelerini kullanan Crowe, Kelebeğin Rüyası filmini de 1.1 milyon takipçisine seyretmeleri tavsiyesinde bulundu. Filmin kısa bir tanıtım videosunu paylaştı.

Hollywood'un En Çok Kazananları

E-posta Yazdır
ABD'nin ünlü Forbes dergisinin yaptığı habere göre, Hollywood'da geçtiğimiz yılın en çok kazanan aktörleri sıralamasında Robert Downey Jr. 75 milyon dolar gelirle 1. sırada yer aldı. ABD'nin en ünlü iş dergileri arasında yer alan Forbes geçtiğimiz yıl en çok kazanan aktörlerin listesini yaptı.

Dersim'in Kayıp Kızlarının İzi Hollywood'ta Sürülüyor

E-posta Yazdır
1938 Dersim operasyonunda Manisa'ya sürgün edilen ve kaybettiği iki kızının izini bulmasına ömrü yetmeyen baba İsmail Koç'un vasiyetini görev edinen TBMM, kızları ABD'de arıyor. TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu'nun araştırmalarına Erdal Karakoç adlı vatandaşın başvurusu ilginç bir yön verdi. Karakoç, kayıp kızlar olarak bilinen kız kardeşler Sekine ve Şemse'nin izini bulmaya ömrü vefa etmeyen babasının kendisine aktardığı bilgileri dilekçesinde anlattı. Karakoç, iki kız kardeşinin isyan döneminde Dersim'de görev yapan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk'ün himayesine verildiğini ve bu kişinin oğullarının da halen ABD'de yaşadığını ortaya çıkardı.

Sopranos Öksüz Kaldı

E-posta Yazdır
Hollywood camiasından bir önemli yıldız daha hayatını kaybetti. İtalya’a tatil için giden ve gelmiş geçmiş en iyi tv dizileri arasında gösterilen Sopranos’un başrol oyuncusu James Gandolfini, muhtemelen kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği dile getirildi.

Ünlü Aktör, Çanakkale Filmi İçin İlk Kez Yönetmenlik Koltuğuna Oturacak

E-posta Yazdır
Avustralyalı ünlü aktör Russell Crowe, Çanakkale Savaşı'nın konu edildiği 'The Water Diviner' filminde hem yönetmen hem oyuncu olarak izleyicinin karşısına çıkacak. Deadline.com'un özel haberine göre, şu sıralar vizyondaki Superman filmi 'Man of Steel'de boy gösteren başarılı aktör, senaryosunu Andrew Knight ve Andrew Anastasios'un yazdığı film için görüşmelerini sürdürüyor. Bu yılın sonlarına doğru çekimlerine başlanılması planlanan 'The Water Diviner' adlı filmde Çanakkale Savaşı sırasında kaybolan iki oğlunu arayan Avustralyalı bir babanın 1919'da Türkiye'ye gelişi konu edilecek.

Sayfa 4 / 28