KÜLTÜR & SANAT

Anadolu Kültür ve Yemekleri Los Angeles'ta

E-posta Yazdır
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’, Anadolu'yu adeta Los Angeles'a taşıdı. İstanbul, Van, Mardin, İzmir, Konya ve Gaziantep şehirlerinin dev maketleri ile Türkiye, Amerika'da yeniden inşa edildi. Dolmabahçe Kapısı ile konuklarını karşılayan İstanbul standında üç boyutlu Kız Kulesi ve İstanbul Boğazı manzarası, Sultanahmet Camii ve Haydar Paşa Tren İstasyonu, ziyaretçileri Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan şehirde minik bir gezintiye çıkarıyor. Topkapı Sarayı maketinin yer aldığı alanda padişah, şehzade ve yeniçeriler yürüyüş yaparken saray içinde gün boyunca Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılıyor. Mehter takımının saray önündeki konseri ise katılımcılardan büyük alkış aldı. Erzurum’un Çifte Minareli Medresesi, Eskişehir Odun Pazar Evleri, İsmail Fakirullah Hazretleri’nin Türbesi, Hz. Meyrem’in Evi, Sümele Manastırı, Ankara Hacıbayram Camii aynı festival alanında misafirlerini ağırladı.

Tuluyhan Uğurlu Önce Kapalıçarşı'da Sonra Grand Central'de Konser Verecek

E-posta Yazdır
Piyanist Tuluyhan Uğurlu bu yıl geleneksel Kapalıçarşı konserini 14 Nisan Pazar günü saat 16.00’da yine çarşının en geniş caddesi, Kalpakçılar Caddesi’nde verecek.
Kapalıçarşı 2013 konseri, "Grand Bazaar to Grand Central" projesinin ilk halkasını oluşturuyor. Uğurlu, yabancıların deyimiyle Grand Bazaar-Kapalıçarşı konserinden tam bir ay sonra 14 Mayıs Salı günü New York Grand Central gar binasında sahneye çıkacak. New York'ta geçen pek çok filmden tanıdığımız Grand Central Station bu yıl kuruluşunun 100. Yılını kutlarken Türkiye de kutlamalara gün boyu aralıklarla sahneye çıkacak Tuluyhan Uğurlu konserleriyle katılacak.

Sanatçı Nilgün Belgün, Hayatını New York'ta 800 Kişiye Anlattı

E-posta Yazdır
Sanatçı Nilgün Belgün, ilk defa geldiği ABD'de “Aşk ve Komedi” adlı oyununu sahneledi. New York'ta faaliyet gösteren Amerika Türk Kadınlar Birliği'nin (ATKB) bünyesindeki eğitim çalışmalarına kaynak sağlamak amacıyla düzenlediği etkinlikte “Aşk ve Komedi” isimli oyununu sahneleyen Belgün, “Amerika'ya ilk gelişimde sahneye çıkmak büyük mutluluk” diye konuştu. İlk defa 1973'te Devekuşu Kabare ile profesyonel tiyatro sahnesine adım atan sanatçı Belgün, 5 yıl önce yazdığı “Hayat Sen Benimsin” isimli kitabından uyarladığı gösterisinde, çocukluk anılarından, ilk tiyatro heyecanına, aile geçmişinden evlilik tecrübelerine kadar bütün hayatının en önemli anlarını akıcı bir dille özetlerken, yaptığı espriler, söylediği şarkılar ve dansları ile seyirciden büyük alkış aldı.

Ağrı'nın Elektriksiz Köyünden Los Angeles'ta Film Festivallerine

E-posta Yazdır
Los Angeles Türk Film Festivali'nin ikincisi bu yıl The Egyptian Theatre'de gerçekleştirildi. 4 gün süren festival bünyesinde bir de kısa film yarışması vardı. 164 film bu projede birincilik için yarıştı. Amerikan film eleştirmeni Elvis Mitchell'in süzgecinden geçen filmler Aktris Belçim Bilgin, Senarist Howard Rodman, Yönetmen Rob Nilsson, Yapımcı Ron Yerxa'dan oluşan juri tarafından değerlendirildi.

Osmanlı'nın ABD'de 23.9 Milyon Dolar Harcadığı Fuar

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Osmanlı Devleti'nin 1915 yılında San Francisco'da katıldığı uluslararası fuardaki pavilion içi bugünün parasıyla 23.9 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı. Turk Avenue tarafından gerçekleştirilen araştırmada, The Panama Pacific International Expo komitesinin Panama Kanalı'nın yapımını kutlamak ve Pasific Okyanusu'nun keşfinin 400. yılını anmak için düzenlenen fuar ve sergiye Osmanlı Devleti de iştirak etti. Osmanlı yaşadığı sıkıntılara, savaşlara ve yokluğa rağmen hala ayakta olduğunu göstermek için o günün parası 300 bin dolara malolan bir Osmanlı binası inşaa ettirdi. Yapı fuarın en gözde eserlerinden biri olarak kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre, 2013 yılı için Amerika kıtasına tanıtım için ayrılan tutar ise 4 milyon 250 bin dolarda kalması dikkat çekti.

Sayfa 10 / 55