Abdülhamid'in Torunu New Jersey'de Türk Toplumu İle Buluştu

E-posta Yazdır

Mediha Nami MartinezOsmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı Sultan 2. Abdülhamid'in torunu Osman Nami Osmanoğlu'nun kızı Mediha Nami Osmanoğlu Martinez, Cliffside Park'ta bulunan Bergen Camii ve Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. 2006 yılında Kerime Şenyücel tarafından TRT için çekilen ve Hanedan üyelerinin 1924'teki sürgünün ardından yaşadıklarını anlatan ''Osmanoğlunun Sürgünü'' belgeselini Türk-Amerikan toplumu ile birlikte seyretti. Belgeseli ilk kez seyreden Mediha Nami, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek CSIS'de Konuştu: Siz Meksika Sınırını Kontrol Edebiliyor musunuz?

E-posta Yazdır

Cemil Cicek Turk Avenue - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin Irak ve Suriye'den iltica eden 2 milyon kişiye ev sahipliği yaptığını, dünyanın geri kalanının ise sadece 130 bin kişiyi barındırdığını söyledi. ABD'nin Meksika sınırını 20 bin güvenlik görevlisi ve 18 milyar dolarlık harcama ile korumaya çalıştığını kaydeden Çiçek, ''Bu kadar çabaya rağmen yine de 100 binlerce Meksikalı'nın ABD'ye geçmesi önlenemiyor,'' dedi. Çiçek, ''Mültecilere yapılan tüm harcamaları tüm ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye kendi bütçesinden, kendi vatandaşının ekmeğinden aşından keserek 5,5 milyar dolar harcamaktadır. Uluslararası toplam harcanan tutar ise 260 milyon dolar civarındadır,'' diye konuştu.

Springfield'e Yeni Türk Camisi

E-posta Yazdır

MASSACHUSETTS (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ahıska Türk Amerikan Dernekleri Konseyi tarafından yapılan ''Ahıska Türk Amerikan Kültür Merkezi ve Camii'' düzenlenen törenle hizmete açıldı. Ahıskalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Massachusetts eyaletinin Springfield kentinde düzenlenen açılış törenine Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Springfield Belediye Başkanı Edward Sullivan, Massachusetts Eyaleti senatörleri James Welch ve Michael Finn, Boston Başkonsolosu Ömür Budak, Washington Din ve Sosyal Hizmetler Müşaviri Yaşar Çolak, Türken Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Halil Mutlu, Springfield İslam Merkezi İmamı Ebubekir Baki, Ahıska Türk Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanı İslam Shakhandarov, Ahıska Türk Amerikan Kültür Merkezi Başkanı Mehdi Osmanlı, Türk Amerikan Kültür Topluluğu Başkanı Murat Berk ve çok sayıda davetli katıldı.

Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın Torunu Vakıf Gelirlerinden Pay İstiyor

E-posta Yazdır

Sevim Yatman KopruluCemil Özyurt - Osmanlı İmparatorluğu'nda Padişah IV Mehmet döneminde, 1661-1676 tarihleri arasında 15 yıl sadrazamlık yapan Osmanlı devlet adamı Köprülü Fazıl Ahmet Paşa'nın (1635-1676) California'da yaşayan torunu Sevim Yatman, dedelerinden kalma vakıf gelirlerinden yararlanmak için mahkemeye başvurdu. Türkiye'de aile avukatına vekaletname veren Yatman, babası Nabi Köprülü'nün hayatta iken vakıf gelirlerinden pay aldığını ancak vefatından sonra kesintiye uğradığını kaydetti.

Amerikalı Türkler'den Milletvekilliği İçin Kimler Yarışıyor?

E-posta Yazdır

Amerikali Vekil AdaylariTURK AVENUE ÖZEL - Amerika'da eğitim ve iş tecrübesi bulunan Amerikalı Türkler, Türkiye'de 7 Haziran Genel Seçimleri'nde milletvekili adayı olmak için uğraş veriyor. Amerika'da yaşayan ve adaylık için şansını deneyen 5 adaydan dördü AK Parti'den biri de CHP'den milletvekili adayı olmak için yarışıyor. Önceki seçimlere göre adaylık başvurusu yapan aday sayısının azlığı dikkat çekerken, listelere girmek için amansız bir yarış devam ediyor. İsimler ve öz geçmişleri şöyle:

Amerikalı Türkler 24 Nisan'da DC'de Toplanıyor

E-posta Yazdır

24Nisan orgAmerikalı Türkler, Ermeni soykırım iddilarının 100. yılında büyük bir karşı atağa hazırlanıyor. Her yıl Mayıs ayında New York'ta gerçekleştirilen geleneksel Türk GÜnü Yürüyüşü'nden farklı olarak bu yıl ilk kez Washington, DC'de Türkler bu kez Nisan ayında bir araya geliyor.

Milli Futbolcu İlyas Tüfekçi'ye Yardım Kampanyası'nda Son Günler

E-posta Yazdır

Ilyas TufekciFenerbahçe ve Galatasaray'da forma giyen efsane isim İlyas Tüfekçi, ALS hastalığı ile boğuşuyor. Fenerbahçe USA, Galatasaray USA ve Beşiktaş USA Amerika dernekleri ilk defa ortak bir proje için birleşmiş, İlyas Tüfekçi'nin tedavisi için hedefi 100 bin dolar olan bir yardım kampanyası başlatılmıştı. Kampanyada sona gelinirken, hedeflenen rakamın sadece yüzde 14'ü toplanabildi. Hedeflenen rakama ulaşılması için Amerika'daki taraftar dernekleri de çalışmalara hız verdi.

Bridge to Türkiye Fund'dan Özgecan İçin Fon

E-posta Yazdır

Ozgecan AslanÜniversite’de Psikoloji eğitimi gören 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın okuldan eve dönerken bir minibüs şoförü tarafından öldürülmesi  yurt çapında olduğu kadar Amerikalı Türkleri de yasa boğdu. Bridge to Türkiye Fund (BTF) Türkiyemize Köprü Vakfı gönüllü ekibi Özgecan Aslan’ın trajik cinayeti nedeni ile duydukları  üzüntüyü umuda dönüştürebilmek ve Aslan’ın  ismini ölümsüzleştirmek amacı ile  Özgecan Aslan Anı  Bursu Fonunu oluşturdu. Kar amacı gütmeyen ve tamamı ile gönüllüler tarafından yönetilen kurumun www.bridgetoturkiye.org/he-and-she-together adresinde duyurusunu yaptıkları girişim ile gönüllüler yüreği faciadan yanan herkesi desteğe davet ederek “Kız ve erkek tüm gençlerimiz el ele” mesajını veriyorlar. BTF yönetim kurulu Özgecan Aslan Anı  Bursu Fonu’na $3000 dolarlık bir başlangıç fonu ile katkıda bulunurken bireysel bağışlar ile bu rakamın yükselmesi bekleniyor.

Dr Öz, Kongre'nin Soruları Karşısında Terledi

E-posta Yazdır

Dr. Mehmet Öz, diyet ürünlerini “mucize ilaç” diye tanıtması nedeniyle ABD Senatosu’nda ifade verirken sert sorular karşısında terledi. O ürünler Türkiye’de hâlâ internetten satılıyor. ABD’de yaşayan dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz’ün tüketicileri korumakla sorumlu Federal Ticaret Komisyonu tarafından ABD Senatosu’nda ifadeye çağrılmasının yankıları sürüyor. ABD’li yetkililer, Öz’ün izlenme rekorları kıran gündüz kuşağındaki TV programında zayıflama ürünlerinden ‘mucize ilaç’ diye bahsetmesini ‘dolandırıcılık‘ ve ‘halkı reklam yoluyla kandırma’ olarak niteliyor.

Dr. Öz: Kestirmeden Köşeyi Dönmedim

E-posta Yazdır

Oz LisaDünyanın en ünlü doktoru o... Her bir önerisi milyonlarca insana ulaşıyor. İsmi ‘sağlıklı yaşam’la eşanlamlı hale geldi. Hürriyet Pazar yazarı Mehmet Öz, buraya bir günde ulaşmadığını, kariyerini, biraz şansın biraz da Oprah Winfrey’in yardımıyla adım adım ördüğünü anlatıyor, son yıllarda giderek yoğunlaşan eleştirilere cevap veriyor ve bu sene en fazla neye dikkat etmemiz gerektiği konusunda uyarıyor.

Sayfa 2 / 58