Dr Öz Dede Oldu

E-posta Yazdır
Amerika'nın ünlü kalp cerrahlarından ve TV sunucusu Dr. Mehmet Öz dede oldu. Kızı Defne Öz'ün dünyaya getirdiği ve Philomena Bijou adı verilen kız çocuğu ile ilk duyuruyu Instragam ve Facebook sayfasından yapan Dr. Öz, aile içinde bebeği sırayla kimin tutacağı yönünde bir rekabet yaşandığını, her defasında yanağından öpmemek için kendisini zor alıkoyduğunu yazdı. Defne Öz, bebeğiyle ilgili ilk yorumu ise kalbini vücudunun dışında taşımak olarak yorumladı.

A Milli Takım 4 Yıl Sonra Tekrar Amerika'ya Geliyor

E-posta Yazdır
EURO 2016 Elemeleri için hazırlıklarına başlayan A Milli Futbol Takımımızın, Mayıs ayında yapacağı kamp programı netleşti. A Milli Takımımızın Futbol Direktörü Fatih Terim, EURO 2016 Elemeleri öncesinde Mayıs ayı hazırlık programını da açıkladı. Buna göre Milliler, Mayıs ayında önce İrlanda ile deplasmanda bir karşılaşma yapacak ve sonrasında Amerika'ya kampa gidecek. Türkiye, Amerika'da önce Washington'da Honduras ile karşılaşacakken, sonrasında ise New York'da Amerika Milli Takımı ile karşı karşıya gelecek. Mayıs 2010'da Guss Hindink yönetiminde ABD'ye gelen A Milli Takım 22 Mayıs'ta New Jersey'de Çekoslavaka, 26 Mayıs'ta Connecticutt'ta İrlanda ile 29 Mayıs'ta Pennsylvania'da ABD ile üç ayrı hazırlık maçı oynamıştı.

Başkonsolos Bilgen Paterson'da Türk Vatandaşlarla Buluştu

E-posta Yazdır
New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Paterson'da bulunan Türk kahvesinde Türk vatandaşlarla buluştu, sorunlarını dinledi. Gezici Konsolosluk' hizmeti 22-23 Şubat tarihleri arasında Atlanta, GA'da tamamlayan New York başkonsolosluğu, düzenli olarak Türklerin yoğun yaşadığı yerlerde vatandaş ziyaretlerine de devam ediyor. Paterson'daki ziyarette Bilgen'e, Taşkın Bakery'nin sahibi Kadir Taşkın da eşlik etti.

AFAD - UNICEF İnsani Yardım Anlaşması İmzalandı

E-posta Yazdır
(AA) Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ile Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) arasında, Myanmar'da yerlerinden edilen Rohingya Müslümanlarına 1 milyon 82 bin dolarlık destek için "insani yardım anlaşması" imzalandı. New York'taki UNICEF Genel Merkezi'nde düzenlenen imza törenine Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, AFAD Başkanı Fuat Oktay, UNICEF İcra Direktörü Yardımcısı Yoka Brandt ve UNICEF Direktör Yardımcısı Dominique Hyde ve davetliler katıldı.

Midnight Express'in Kahramanı Bir Kez Daha Özür Diledi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - İstanbul'da uyuşturucu kaçırdığı sırada yakalandıktan sonra hapse düşen ve hapiste yaşadıkları Midnight Express filmine konu olan Amerikalı Billy Hayes, filmde yansıtılan Türkiye imajı için bir kez daha özür diledi. New York'ta Off Broadway'de oynayan Midnight Express Ride oyunu sonrasında Türk Amerikan toplumunun önde gelen isimleri ile buluşan ve iki saate yakın sohbet eden Hayes ve eşi, kendisinin yönetmene verdiği hikaye ile filme çekilen konunun çok farklı olduğunu belirtti. Hayes, ''Türk toplumunu ve Türkiye'yi çok seviyorum. Filmin bu şekilde Türkiye imajını sarsacağını bilseydim, hikayeyi onlara vermezdim,'' dedi.

ABD Rüyası Acı Bitti

E-posta Yazdır
Muğla Ortaca Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Sarıgerme'deki 5 yıldızlı bir otelde aşçı olarak çalışan Uğur Gerçek (27) 3 yıl önce ABD'ye gönderildi. Kendisini geliştirmek için gittiği ABD'de, çalıştığı otelde tanıştığı Jenney Izaguirre (25) ile evlendi. Kendisi gibi aşçı olan eşiyle aynı otelde çalışan Gerçek, ABD'ye yerleşti.

Amerika'daki Türklerle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Tüm İstatistikler

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Amerika'daki Türklerle ilgili en son bilgileri içeren istatistikleri hayli enteresan verilere sahip. 2009-2011 American Community Survey ve 2011 Yearbook of Immigration Statistics verilerinden elde edilen verilere göre ABD'deki Türk sayısı 192 bin 416. Bunların 28 bin 967'si New York'ta, 22 bin 476'sı California'da yaşıyor. ABD'deki Türklerin yüzde 45'i Amerika doğumlu, ABD dışında doğanların (105,858) yüzde 42'si Amerikan vatandaşlığına geçmiş durumda. Evde Türkçe konuşulma oranı yüzde 63. Türklerin yüzde 42.6'sı lisans ve lisansüstü bir dereceye sahip. Yüzde 17.3'ünün sağlık sigortası bulunmuyor. Ortalama 57 bin dolar gelire sahipler. Bir Amerikalı'nın ortalama geliri 50 bin 54 dolarken, Amerikalı Türkler, ülkedeki Amerikalılar'dan daha yüksek gelir ortalamasına sahip. 2011 verilerine göre Türklerin işsizlik oranı yüzde 6.2, ABD ortalaması ise yüzde 9 civarında. 

New York Gezici Konsolosluk Hizmeti 22-23 Şubat'ta Atlanta'da

E-posta Yazdır

Turk Avenue - T.C. New York Başkonsolosu Levent Bilgen döneminde ilk kez 2012'de başlatılan 'Gezici Konsolosluk' hizmeti 22-23 Şubat tarihleri arasında Atlanta, GA'da gerçekleştirilecek. İlki 3 Haziran 2012'de Levittown, PA'de gerçekleştirilen gezici konsolosluk hizmetine gösterilen yoğun ilgi, hizmetin düzenli aralıklarla devam etmesini sağladı. Daha önce Levittown, Miami, Atlanta, Tampa, Charlotte'ı da ziyaret eden New York Başkonsolosluğu, Atlanta'ya ikinci kez gidiyor. Askerlik, nüfus, pasaport gibi işlemlerin verildiği gezici konsolosluk, New York'a gelip gitmede sorun yaşayan vatandaşların zamandan ve paradan tasarruf sağlamalarına imkan veriyor.

New York'ta Türk Toplumuna Bina Almak İçin 500 Delikanlı Arıyor

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak 2014-2016 döneminde görev alan işadamı Ekmel Anda, Türk toplumunu çatısı altında toplayıp kaynaşmasına vesile olacak bir bina alınmasına öncülük edeceğini duyurdu. Sahibi olduğu Posta 212 Gazetesi'ne bir yazı yazarak projesine destek isteyen Anda, ''Bu hayalimizin gerçekleşmesi için bana destek verecek 500 Delikanlı arıyorum. Hedefim önümüzdeki 6 ay içinde 5 milyon dolar toplamak ve bizim toplumumuza yakışır bir Halk Evi satın almak. İmkansız değil, hatta çok kolay. İlk 100 bin dolar benden,'' dedi. 

T.C. Washington, DC Büyükelçiliği'nde Görev Değişimi

E-posta Yazdır
Dışişleri Bakanlığı aralarında Washington ve Londra büyükelçilerinin de yer aldığı toplam 12 elçinin görev yerlerini değiştirecek bir kararname hazırladı. Dışişleri Bakanlığı´ndan bir yetkili, kararname çerçevesinde Türkiye´nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz´ün Ankara´ya döneceğini söyledi. Türkiye´nin Washington Büyükelçiliği´ne halen Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapan eski MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Türkiye´nin Londra Büyükelçiliği´ne ise MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç atanacak.

Sayfa 5 / 58