Türklerin Oscar’ı “Golden Turk Awards”

E-posta Yazdır
Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan başarılı Türkleri ödüllendirmek üzere kurulan Golden Turk Awards aday komitesi, aday başvurularını kabul etmeye başladı. Golden Turk Awards ödül töreninde kurumsal ve bireysel olmak üzere 2 ana kategoride ve 19 değişik branşta başarılı isimler belirlenecek. ABD’de yaşayan Türklere Oscar heyecanı yaşatacak olan tören, 22 Mayıs 2010 tarihinde Dünya'nin en prestijli otellerinden biri olan New York'ta ki Waldorf Astoria’da gerçekleştirilecek.

Özgürlük Heykelinin Bilinmeyen Öyküsü*

E-posta Yazdır
Heykel, 19. yüzyılın ortalarında Türk toprağı olan Mısır'a dikilmesi maksadıyla Fransızlar tarafından hazırlanmış ama sonradan yaşanan bazı şanssızlıklar yüzünden Mısır yerine Amerika yolunu tutmuştu. İşin daha da garip tarafı, heykelin masraflarının büyük kısmının, zamanın hükümdarı Sultan Abdülaziz tarafından bizzat ödenmiş olmasıydı. 'New York' dendiği zaman, çoğumuzun hatırına ilk önce Manhattan'daki gökdelenler ve şehrin hemen önündeki adada yükselen, kaidesiyle beraber tam 93 metrelik 'Özgürlük Heykeli' gelir.

Vahşi Batıdaki İzmirli Deve Çobanı: Hacı Ali

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt (Turk Avenue Özel) Meksika ile 1846-1848 yılları arasında yapılan savaşta zafere ulaşan Birleşik Devletler, Arizona, California, Nevada, Utah, Coloroda ve New Mexico eyaletlerini ülke topraklarına kattı. 529 bin square mil büyüklüğündeki yeni topraklar, 1849 yılında Batı’da altının bulunmasıyla daha da önem kazandı. Bölgede yapılacak yeni araştırmalar, nakliyat ve toprakları savunmak Federal hükümete bir takım yeni zorlukları da beraberinde getirdi. Texas’tan California’ya ulaşmak gerekiyordu.

Yer Altında Yaşayan New York

E-posta Yazdır
New York için 24 saat yaşayan şehir derler. Ama ne yaşamak! Bu şehirde hayat sadece kaldırımlarla veya devasa binalarla kısıtlı değil. Yerin altında da 24 saat yaşayan bir New York var. Ben de sizler için New York’u aldım ve yerin altına taşıdım.  Queens, Brooklyn, Bronx, Staten Island ve Manhattan bölgelerindan oluşan New York 809km² alana yayılmış 8 milyon nüfusa sahip dünyanın ekonomik açıdan en önemli metropollerinden biri. Şehrin beş duyu organi, Wall Street, Özgürlük Anıtı, Broadway, Soho ve 5.Cadde, kalbi de New York Metro Sistemi.

Jack Mehmet’in Hikayesi

E-posta Yazdır
Ayşe Önal Zamboğlu - Yeni bir kita, yeni bir dűnya dolayısıyla yeni bir hayat vaadi. Başa çıkılması műmkűn olmayan bir cazibe. Diğer kıtalarin yorgun geçmişine karşı, bu yeni kıtada ileride geçmiş olacak gűnleri yorma imkanı. Milyonlar kapıldı bu cazibeye, dünyanın dört bir tarafından hayatlarının çantaya sığan miktarı ile dűştüler yola. Yeniden başlamak, yeni bir hayat kurmak için, vatan hasretine umutla karşı koydular. Babamın amcası Jack Mehmet’in hikayesi, ABD'ye ilk gelen Türklerin başlarından geçenlerin güzel bir örneği.

Amerikalı Türklerin Ulusal Hazinesi: Dr. Zeki Uygur

E-posta Yazdır
ABD’ye göç eden her göçmen millet içinde, kendisini ülkesinin insanına adamış kişiler vardır. Onların dertleri ile dertlenir, hüznü ile hüzünlenirler. Bir karşılık beklemeksizin insanların yardımlarına koşarlar. Kapitalist sistemde parayı değil, kendi insanına yardımı esas alırlar. Belki sistemin çarklarına kendilerini kaptırsalar, onlar da diğer meslektaşları gibi milyon dolarlar kazanıp rahat ve sıkıntısız bir hayat sürerler. Ancak onlar paranın sıcak yüzünü değil, insanların kalplerini kazanmayı tercih ederler.

Osmanlı'nın New York'taki Son Sultanı

E-posta Yazdır

Ertugrul OsmanMüge Mengü – New York (6 Ekim 2005) - (TurkofAmerica Magazine) Türkiye’den ABD’ye mektepli olmak üzere gelen pek çok genç yönetmen adayı arasında, Didem Yılmaz belgesel film çalışıyla bir farklılığa imza atmayı başardı. New York New School Üniversitesi’nde Kitle İletişim ve Medya Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yapan Yılmaz, aynı üniversitenin film bölümünde eğitimini tamamladı. Dünyada sanatın gidişatını belirleyen kentlerden biri kuşkusuz, New York.... Yılmaz’ı New York’a getiren iki neden var. Biri kuşkusuz sinema sevdası, diğeriyse New York’un büyülü atmosferi. Didem’in master tezi olarak 2003 yılında tamamladığı “Sultanı Aramak” belgeseli Osmanlı sarayında doğan son şehzadenin New York'ta izini sürdü. II. Abdülhamit’in torunu Osmanlı tahtının son varislerinden Osman Ertuğrul Efendi’yi bulmak için çabalayan Yılmaz, onunla modern Türkiye’nin genç bir neferi olarak buluşmasını hikayeleştirdi ve belgeseli onu daha ilk çalışmasında görsel medya alanında aranılan bir isim haline getirdi.

Sayfa 58 / 58