1860'ların Amerikası'nda Fabrika İşçisi Osmanlılar

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - 1860'larda Amerika'ya gelen ilk Türklerin, fabrikalardaki çalışma şartları, günlük yaşamları, sevinçleri, hüzünleri, kavgaları, dramları hazırlanan bir doktora tezi ile gözler önüne serildi. Halen İpek Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapan ve o dönem Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi olan Işıl Acehan'ın hazırladığı “Made in Massachusetts”: Converting Hides and Skins Into Leather and Turkish Immigrants Into Industrial Laborers (1860s-1920s) - başlıklı doktora tezi 1860'lı yıllarda Massachusetts'in Peabody, Lynn, Salem, North Shore, Worcester gibi şehirlerine özellikle Harput'tan gelen göçmenlerin yaşantılarının detaylarını ortaya koyuyor.

'İğrençsin, Bir Arapla Evlisin!'

E-posta Yazdır
New York Belediye Başkan adayı Anthony Weiner, Brooklyn'de seçim çalışması için girdiği bir dükkanda ırkçı saldırıya uğradı. Pastanedeki Yahudi asıllı bir müşteri, Weiner'e, 'İğrençsin. Bir Arapla evlisin.' şeklinde hakaret etti. Çocuklar önünde yapılan hakareti eleştiren belediye başkanı adayı, "Sen benim yargıcım mısın? Hangi Rabbi senin beni yargılayabileceğini söyledi? Senin beni yargılamaya hakkın yok arkadaşım. Ben seni yargılamıyorum. Bu benimle Allah arasında, seni ilgilendirmez. Kendini üstün zannederek beni yargılıyorsun." şeklinde cevap verdi.

Cenk Uygur: ABD Basını Göbekten Hükümete Bağlı

E-posta Yazdır
Uzun yıllardan beri Amerikan medyasında çalışan ve Young Turks programıyla ABD'de ünlü olan Cenk Uygur, Amerikan basınının durumunu değerlendirdi. Obama'yı eleştirdiği için MSNBC kanalında yaptığı günlük haber bülteni programı 2011 yılında yayından kaldırılan başarılı Türk gazeteci Uygur, Amerikan merkez medyasının neredeyse tamamının hükümete bağlı olduğunu belirterek, "Medya'da hükümet ne derse o olur'' dedi.

40 Yurtdışı Genç Lider Türkiye'de

E-posta Yazdır
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından ikincisi düzenlenen Yurtdışı  Genç Liderler Programı sosyal ve kültürel aktiviteleriyle devam ediyor. Yoğun geçen seminer programının ardından  gençler,  İstanbul’u gezerek yorgunluk attılar. 8 farklı ülkeden 40 başarılı gencin kabul edildiği Yurtdışı Genç Liderler Programı çerçevesinde gerçekleştirilen  etkinliğin ilk durağı Topkapı Sarayı oldu. Türk rehber eşliğinde Topkapı Sarayı’nı gezen gençler, Saray hakkında bilgiler aldı.

Yeşil Kart Sahiplerinin Eşleri ve Çocukları İçin Büyük Fırsat

E-posta Yazdır

Yeşil Kart sahiplerinin eşleri ve çocukları için büyük fırsat, Eylül ayı sürecince de devam edecek. Eğer Yeşil Kartınız var ise ve eşiniz ve/veya 21 yaşının altındaki çocuklarınız A.B.D de yasal olarak bulunuyorlarsa, onların Yeşil Kart alabilmeleri için beklemeden başvuru yapabilirsiniz. Visa Bülten normalde en az 2 yıl bekleme süresi olan visa numarası kategorisi, bu ay ve Eylül süresince açık kalıcak. En az Eylül ayının sonuna kadar açık kalacağından, başvuruların bu ay ve Eylül süresince yapılması gerekiyor.

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesinde Tek Türk

E-posta Yazdır
İstanbul Üniversitesi, Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" listesine Türkiye'den tek okul olarak 9'uncu kez girmeyi başardı. Yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin Şanghay'daki Jiao Tong Üniversitesi'nin her yıl hazırladığı Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2013 listesi dün açıklandı. Amerika'dan Harvard Üniversitesi'nin başı çektiği listede Stanford Üniversitesi 2'nci, Kaliforniya Üniversitesi ise 3'ncü sırada yer aldı.

Darphane Çipli Pasaport Basımını Hızlandırdı

E-posta Yazdır
Eski tip pasaportların tüm dünyada Kasım 2015’ten itibaren yürürlükten kaldırılacak olması, çipli pasaport basımını hızlandırdı. Darphane ve Damga Matbaasınca bu yılın 7 ayında basılan çipli pasaport  sayısı 1 milyon 894 bin 200 oldu. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından alınan tavsiye kararı uyarınca 2010 yılının Haziran ayında yeni tip (çipli) pasaport uygulamasına başladı.

NY-NJ Arası Çalışan Minibüsün Şoförü Dehşet Saçtı

E-posta Yazdır
New York ile New Jersey arasındaki özel dolmuşlardan bir tanesi bugün dehşet saçtı. Şoför cep telefonu ile konuştuğu esnada kaldırıma çıkıp önce tarfik ışığı direğine ardından park halindeki dört araç ile ağaça çarparak durdu. Ancak trafik ışığı direği olay esnasında orada bulunan bebek arabasının üzerine yıkılınca 8 aylık bebek yaşamını yitirdi. Yerel saat ile öğlen 12:45 de meydana gelen olay sonunda dolmuş şoförü gözaltına alındı. New Jersey eyaletinin West New York semtinde gerçekleşen talihsiz kazada hafif yaralanan 7 kişide hastaneye kaldırıldı.

Gurbetteki Türk Öğrenciler Ramazan'ı Nasıl Geçiriyor?

E-posta Yazdır
Üniversite öğrencisi Nesibe Birdal, dört ay önce İngilizce öğrenmek için ABD'ye geldi. Birdal, her gün edindiği yeni deneyimlerle ABD'ye tam alışmaya başlamıştı ki, Ramazan ayı geldi. İlk kez ailesinden ayrı bir Ramazan geçireceği başlarda biraz endişelenen Birdal'ın Ramazan ayı tahmininden çok farklı geçiyor. Amerika'da yaşayan Türk aileler, Ramazan ayı boyunca gurbette okuyan öğrencileri iftar sofralarında ağırlamak için adeta birbiriyle yarışıyor. Memleketlerinden binlerce kilometre uzakta dili, dini ve kültürü ile bambaşka bir ülkeye eğitim icin gelen gençlere kapılarını açan aileler, gençlerin baba ocağında kurulan iftar sofralarını aratmamak için canla başla çalışıyor.

Amerikalı Türkler'den Camilere Büyük İlgi

E-posta Yazdır
ABD'nin New Jersey eyaletinde hizmet veren Türk camileri, Ramazan ayı boyunca kurdukları iftar sofralarıyla farklı milletlerden Müslümanları aynı masa etrafında bir araya getiriyor. Diyanete bağlı Karaçay Türkleri Camii ve Ulu Camii'nin yanı sıra, Amerikan Müslümanlar Birliği bünyesinde hizmet veren Yeni Dünya Camii ve Semarkant Kültür Merkezi, Ramazan ayı süresince her akşam iftar yemeği ikram ediyor. Her gün farklı bir hayırseverin sponsor olduğu iftarlara Türklerin yanı sıra diğer milletlerden de çok sayıda Müslüman katılıyor. Camilerin avlusuna kurulan çadırlarda aileleri ile birlikte oruç açan misafirler, iftar sonrası uzun süre hasbihal etme imkanı buluyor. Restoranları aratmayan yemek servisi ve kalitesi cemaatin takdirini kazanmış durumda.

Sayfa 8 / 58