ABD'de Türk Mirasçılar!

E-posta Yazdır
Son yıllarda Amerika'da ortaya çıkan Türk mirasçıların sayısı giderek artıyor. Yaklaşık elli sene önce ABD topraklarına gelen dedelerinin mirasının peşinde olan Türklerin yaptıkları başvuruların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı henüz bilinmiyor. Yaklaşık üç yıl önce basına yansıyan bir habere göre, 1949 yılında ABD'de bir tren kazasında hayatını kaybeden Yakub Kadri'den torunlarına 75 milyon dolar ile Teksas eyaletindeki bir petrol şirketinin hisseleri miras kalmıştı. Almanya'nın Darmstadt kentinde kuaförlük yapan Sevtap, Oya ve Nilgün kardeşlerin annesi Feride Geleç, Yakub Kadri'nin torunu olduğunu iddia etmiş ve Hürriyet gazetesinde dedesinin fotoğraflarını görünce gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Zuccotti Park'taki Gezi Parkı Destek Gösterisi 3. Haftasında

E-posta Yazdır
New York'un Wall Street eylemleri ile ün yapan Zuccotti Parkı, dün Gezi Parkı'na destek veren göstericiler tarafından protestosuna sahne oldu. İlki 1 Haziran'da gerçekleştirilen gösterilen 15 Haziran'da üçüncü haftasonunda da tekrarlandı. Gösteriye yaklaşık 250-300 kişi katıldı.

New York'ta Başbakan Erdoğan'a Destek Mitingi

E-posta Yazdır
Herşey Türkiye İçin platformu tarafından organize edilen ''Kaosa Dur De'' mitingi Manhattan'ın Downtown bölgesinde Foley Square'de yapıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı mitinge, Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı olaylarında çıkan çatışma görüntüleri ve vandalizm protesto edildi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atıldı. Aynı saatlerde üç haftadır yine Downtown'da toplanan Gezi Parkı protestolarının destekçileri de Zucaitto Park'ta bir araya geldi. Bu mitinge de yaklaşık 200-300 kişi arasında Amerikalı Türk destek verdi.  

New Yorklu Türkler İki Ayrı Mitingte İki Ayrı Alanda

E-posta Yazdır

New York ve çevresinde yaşayan Türkler uzun süredir tanık olmadıkları bir olayı yaşayacak. Gezi Parkı'na destek verenler ve Türkiye'de yaşananlara karşı çıkanlar iki ayrı meydanda toplanacak. 31 Mayıs'ta Gezi Parkı'nda yaşanan polis şiddetine karşı çıkmak amacı ile başlayan ve ülke geneline yayılan gösteriler 1 Haziran'da New York Zuccotti Parkı'na da taşınmıştı. İlk mitinge yaklaşık 1000-1500 kişi katılmıştı. 1 Haziran'dan sonra her haftasonu Cumartesi ve Pazar günü tekrarlanan protesto gösterilerine bu hafta da Zuccotti Park'ta devam edilecek. Türkiye İçin Elele Platformu adı ile duyurulan ve Türkiye'deki yaşananları protesto etmek için yapılacak gösteri 15 Haziran Cumartesi Günü Foley Square'de gerçekleştirilecek.

New York’ta Türkler ''Herşey Türkiye İçin'' Temasıyla Gösteriye Hazırlanıyor

E-posta Yazdır
Geçtiğimiz hafta Gezi Parkı gösterilerine destek eylemine sahne olan New York'ta bu kez 'Taksim'de göstericilerin yol açtığı şiddeti protesto' mitingi düzenlenecek. Kendisini ‘Herşey Türkiye için Platformu’ diye adlandıran bir grup tarafından düzenlenecek olan gösteri, Cumartesi günü yerel saatle 11:00 ila 14:00 arasında Manhattan'da bulunan Foley Meydanı’nda (Square) gerçekleştirilecek.

Los Angeles'taki Türkler'den Taksim'e Yardım Kampanyası

E-posta Yazdır

New York Times'a ilan vererek Amerika'da tartışmalara neden olan grubun ardından Los Angeles'ta yaşayan bazı Türkler de Taksim'de gösteri yapanlara çadır, gaz maskesi, ilaç yardımı yapmak için 5 bin dolar toplamak üzere kampanya başlattı.

New York'taki Gösterilere Yunan Desteği Tartışması

E-posta Yazdır
New York civarında yaşayan Türkler 31 Mayıs'ta Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olaylara destek vermek üzere dün ikinci kez Zucatti Park'ta bir araya geldi. Bir önceki haftaya göre daha az kalabalığın gözlendiği gösteriye Yunan bayrağı ile desteğe gelen göstericilere sosyal medyada bazı Türkler'den tepki geldi.

New Jersey Eyalet Meclisi Adayı Tayfun Selen

E-posta Yazdır
Mimar Tayfun Selen 1996 yılında Amerika’ya göç etti. 42 yaşında, evli, bir çocuk babası. Önümüzdeki Kasım ayında birçok eyalette olduğu gibi New Jersey’de de yapılacak eyalet meclisi ve valilik seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin milletvekili adayı olmak için yarışıyor. Selen Amerikan siyasetine atılma gerekçesini şöyle açıklıyor: “Amerika bir fırsatlar ülkesi. Fırsatları yakalamak için dünyanın her tarafından yüzbinlerce insan her yıl Amerika'ya akın ediyor. Gelen gruplar genellikle göçmen grupları oluyor. Göçmen grupları kendi içinde büyüyor, kendi içinde güçleniyor. Fakat Amerika çapında genel anlamda bir güce hitap edemiyorlar genelde. Bu çok zaman alıyor. Asimilasyon süre alan bir şey. Jenerasyonlar alıyor genelde. Ben birinci jenerasyon Amerikalı’yım. Amerikalı olarak görüyorum kendimi. Aynı zamanda Türk gördüğüm gibi. Şimdi benim yerel anlamda bölgemdeki belediye başkanımız, o dönemin, bundan 8-9 sene öncesinin belediye başkanı vasıtasıyla imar komisyonunda görev aldım. İmar komisyonunda aldığım görevden dolayı bir devlet sektörü, bir hizmet verme, halka hizmet imkanım oldu. Gönüllü bir iş olmasına rağmen, bir nevi politikayla tanışmış oldum. Bundan dolayı, arkadaşlar edindik. Bu konuda bilgi edindik. Nasıl politikaya girilebilir. Lokal anlamda. Ondan sonra böyle bir fırsat çıktı Cumhuriyetçi Parti'den önümüze. Arkadaşların da desteğiyle, arkadaşların da beni bu göreve önermesinden kaynaklanarak, ben kendimde bu gücü buldum ve Cumhuriyetçi Parti'den aday oldum.”

New York Times'taki 'Gezi' İlanı Belli Oldu!

E-posta Yazdır
Gezi Parkı eylemleri karşısında ana akım medyanın pasif tutumunu eleştirmek amacıyla New York Times'a verilecek ilanın detayları belli oldu.
Gezi Parkı eylemlerine uygulanan basın sansürünü protesto etmek amacıyla internetten bağış toplayan aktivisitler, ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ve The Washington Post'ta tam sayfa ilan veriyor. Geçtiğimiz gün online fonlama sitesi Indiegogo üzerinden başlatılan kampanyada, 24 saat içerisinde 55 bin dolar bağış toplanmış ve toplam bağış miktarı ise 88,601 dolara ulaşma başarısını göstermişti. 2272 farklı bağışçı tarafından destek olunan kampanya sonucunda merakla beklenen ilanın New York Times gazetesinde bu hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Türk İşadamı Adem Arıcı'ya 7 Yıl Hapis Cezası

E-posta Yazdır
Türk işadamı Adem Arıcı ve ortakları, işlettikleri altı süpermarket zincirinden 50 milyon dolar vergi kaçırmak suçundan 54 yıl hapis cezasına çarptırıldı. White Plains federal mahkemesinde dün görülen dava karara bağlandı. New York Daily News'ta yer alan habere göre, davanın savcısı Zeytuna ve The Amish Market zincirinin sahiplerinden olan Adem Arıcı'nın 70 ile 89 ay arasında cezaevinde kalacağını söyledi.  Arıcı, görülen davada hakkında açılan 15 ayrı suçu kabul etti. 17 Eylül'de tutuklandığında 54 yıl federal hapis cezası ile karşı karşıya olan Arıcı, 7 yıla yakın hapis yatacak.

Sayfa 10 / 58