LOKAL

Amerikalı Türkler Çılgınca Dernekleşiyor Araştırma Haberine Ödül

E-posta Yazdır

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün bu yıl 29uncusunu düzenlediği ve ilk kez yurt dışından da medya temsilcilerinin katıldığı Yerel Medya Özendirme Yarışması sonuçlandı. Turk of America Dergisi ve Turk Avenue iş portalı kurucu ortağı ve genel yayın yönetmeni Cemil Özyurt, Araştırma Dalında, Amerikadaki Türkler Çılgınca Dernekleşiyor haberi ile ödüle layık görüldü. Araştırma, 2013 yılı içinde Amerikalı Türklerin sahip olduğu tek haftalık Türkçe gazete olan Posta 212 gazetesinde yayınlanmıştı.
1973’ten bu yana Anadolu Basınını Özendirme Yarışması adı altında düzenlenen geleneksel yarışmaya yazılı basının yanı sıra, bu yıl ilk kez yerel internet haber sitesi, radyo ve televizyon haber programı dalları da eklendi. Yurt dışındaki Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarında görev yapan gazetecilerin de katılımına açılan yarışmanın ismi bu nedenle “Yerel Medya Özendirme Yarışması” olarak değiştirildi.

Jüri üyeleri arasında; RATEM Başkanı Dursun Güleryüz, Milliyet.Com.tr Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen, TRT Türk Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat gibi birçok önemli ismin yer aldı.

Toplam 11 farklı kategoride 33 kişinin ödül aldığı yarışmada yurt dışından sadece iki isim ödül aldı. Özyurt dışında Radyo Haber Program dalında Kırgız Manas Radyosu adına katılan Sharizat Ibraeva, Medeniyetlerin Kaynaşması/Benim Aytmatovum eseri ile aldı. Ödül alan isimler Muğla, Kastamonu, Batman, Trabzon, Eskişehir, Erzurum, Sakarya, Kayseri, Zonguldak, Samsun, Bursa, Van, Konya, Yozgat, Hatay, Nevşehir, Uşak, Çorum, Denizli ve Bayburt gibi farklı illerin yerel medya temsilcilerinden oluştu. Ödül töreni 10 Haziran Salı günü Ankarada gerçekleştirilecek.29.  YEREL  MEDYA  ÖZENDİRME  YARIŞMASI  SONUÇLARI

Gazete  Haberi  Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Kristal  Çıkar  Türk  Bakar (Mutlu  Hazer, Gazete  Milas,  Muğla)
2. Ölüsü  de  Hastası  da  Tabutta  Taşınıyor!!! (Vedat  Yunus  İkizoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)
3. Gözyaşı  Değil  Çözüm (Arif  Arslan,  Çağdaş  Gazetesi,  Batman)

Mizanpaj Dalında  Dereceye  Giren Eserler
1. Karadenizde  Son  Nokta  Gazetesi (İlayda  Kara,Trabzon,  21/03/2013)
2. 2  Eylül  Gazetesi (Türker  Atak, Eskişehir,  30/04/2014)
3. Pusula  Gazetesi (Ahmet  Aygün, Erzurum  15/12/2013)

Araştırma Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Şehirde  Molozlar  Kalktı  ama  Gönüllerdeki  Enkaz  Duruyor (Tarık  Bulut, Sakarya  Yenihaber  Gazetesi, Sakarya)
2. Kayseri  Anadolu  Haber  Gazetesi (Selma  Kara,  Kanlı  Maç,  ,  Kayseri)
3. Amerikadaki Türkler  Çılgınca  Dernekleşiyor (Cemil  F.  Özyurt,    Posta  212,  ABD)

Röportaj Dalında  Dereceye  Giren 
1. Madende  Kadın  Olmak, (Hülya  Kıral, Halkın  Sesi  Gazetesi,  Zonguldak)
2. Mikro  Kredi  Makro  Umutlar (Ayşe  Nur  Bayram, Pusula  Gazetesi,  Erzurum)
3.Civatayı Sesinden  Tanırım (Seyhan  Demir, Haber  Gazetesi  Samsun)

Fotoğraf Dalında  Dereceye  Giren Eserler
1. Balıkçı  Kadın,(Kenan  Gürbüz, Muğla  Gündem  Gazetesi,  Muğla)
2. Bir  Kış  Masalı (Ceyhun  Hüseyinoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)
3. 5  Aylık  İçme  Suyu  Kaldı!!!, (Vedat  Yunus  İkizoğlu,  Kastamonu  Sözcü  Gazetesi,  Kastamonu)

Türkçenin  Doğru  Kullanımı Dalında  Dereceye  Giren 
1. İlk  Osmanlı  Hekimi,Sultanların  Şairi:  Şeyhi (Asuman  Kurt  Öge,  Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)
2. Bursa  Kimliğini  Geri  İstiyor (Rıza  Ertekin, Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)
3. Arabeskin  Tahinine  Bursadan  Yön  Verdi (Serhat  Tuncel, Şehrengiz  Dergisi,  Bursa)

Makale‐ Yorum  (Politika­‐Ekonomi‐Kültür­‐Turizm‐Spor) Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1.Şığ  Ali  ve  Güzel  Ülkem (Bişar  Ulutaş,  Bölge  Gazetesi,  Van)
2. Konya  Sanayisinin  Çekleri (Kerem  İşkan, Konya  Merhaba  Gazetesi,  Konya)
3. Göçmen  Kuşlar(Yahya  Aksoy,  Sorgun  Postası,  Yozgat)

Köşe  Yazısı Dalında  Dereceye  Giren 
1. Barış  Mümkün  Mü? (Engin  Arapoğlu,  Yeni  Sakarya  Gazetesi,  Sakarya)
2. Ne  Zaman  Döneceğiz (İzziddin  Nazlı, Hatay  Söz  Gazetesi,  Hatay)
3. AÜ  Açılışında  İnanılmaz  Olay (Murat  Atikel, 2  Eylül  Gazetesi,  Eskişehir)

Televizyon  Haberi Dalında  Dereceye  Giren 
1. Hastaların  Merdivenle  İmtihanı? (Samet  Kuyrukcu,  KONTV,  Konya)
2. Kapadokya  TV  Savaşın  İçinde (Behçet  Alkan,  Kapadokya  TV  ,  Nevşehir)
3. Karun  Hazineleri (Utku  Demiröz,  Egem TV,  Uşak)

Radyo  Haber  Programı Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. Medeniyetlerin  Kaynaşması/Benim  Aytmatovum (Sharizat  Ibraeva,  Manas  Radyosu, Kırgızistan)
2. Akıllı  Ulaşım  Sistemleri (Uğur Çınar, Çorum  Umut  Radyo,  Çorum)
3. İçimizden  Biri (Sermin  Selda  Polat,  Kolej  FM,  Kayseri)

Internet  Haber  Sitesi Dalında  Dereceye  Giren  Eserler
1. www.denizlihaber.com (Sedat  Kurt,  Denizli  Haber,  Denizli)
2. www.bursadabugun.com (Murat  Barbaros  Koçanalı,  Bursa’da  Bugün,  Bursa)
3. www.bayburtpostasi.com.tr (Mehmet  Ali  Kürşat  Okutmuş,  Bayburt  Postası, Bayburt)

Bir Camii Derneğinde Bir İlk

E-posta Yazdır
New Jersey eyaleti sınırları içerisinde 100 yıla yakın Masonik bir loca olarak faaliyet gösteren ve 2011 yılında Cliffside Park ve bölgede yaşayan Türklerin girişimi ve Diyanet İşleri Başkanlığı desteği ile satın alınarak cami ve kültür merkezine dönüştürülen Bergen Diyanet Camii ve Kültür Merkezi, 1. Olağan Genel Kurulu dernek merkezinde yapıldı. 9 kişiden oluşan asil listeye dört bayan girdi. Genel Kurul, başkanlık görevine Duran Özcan-ı getirirken, camii dernek başkan yardımcısı Pervin Aybalık, muhasip üye de Seher Demiral oldu.


Diyanet İşleri Başkanlığı Washington, DC Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Yaşar Çolak tarafından açılan Genel Kurul, 2014-2016 dönemi yönetim kurulunu seçti. Bir önceki dönemin başkanlığını yapan İsmail Uslu, genel kurul başlangıcında yaptığı konuşmada 2012 yılından beri sürdürdüğü görevini camiyi daha ileri noktaya taşıyacak bir ekibe devretmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Dr. Çolak da konuşmasında, Diyanet Vakfı şemsiyesi altında bulunan camilerde en fazla şeffaflığa önem verdiklerini ve yapılan her işin büyük bir şeffaflıkla gerçekleştirildiğini söyledi.

2011 yılında caminin alınmasında büyük emekleri olan ve kurucu üyeler arasında yer alan Levent Sertbaş, Cavit Öncül, Mustafa Karyağdı, Numan Okuyan, Tunç Özlü, Korkmaz Öz, Ünal Kalleci, genel kurul tarafından bir kez daha teşekkür edilirken, yönetimde yer almayan isimlerin de her daim cami yönetim kurulunun yanında ve destekçisi olacağının altı çizildi.

Caminin 9 asil, 3 yedek, 3 denetleme kurulu üyesi şu isimlerden oluştu.
Duran Özcan: Başkan
Pervin Aybalık: Başkan Yardımcısı
Cemil Özyurt: Genel Sekreter
Muhasip: Seher Demiral
Kadınlar Kolu Başkanı: Fulya Atila
Eğitim Komisyonu Başkanı: Gülzade Oktay
Gençlik Kolu Başkanı: Emre Yıldız,
Üye: İbrahim Çoşkun,
Üye: Tevfik Aşkın
Yedek üyeler: Hakan Karalök, İbrahim Demirel, Korkmaz Öz
Denetleme Kurulu: Cavit Öncül, Numan Okuyan, Mustafa Karyağdı

TACCI Başkanı Aret Taşçıyan İstifa Etti

E-posta Yazdır

New York merkezli Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) başkanlığını yürüten Ermeni asıllı Türk vatandaşı Aret Taşçıyan (63) üzerinden bir ay bile geçmeden seçimde usulsüzlük yapıldığı iddialarının artması üzerine görevinden istifa etti. Amerikalı Türk işadamlarını çatısı altında bulunduran TACCI 4 Nisan tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında delegelerin oyları ile belirlenen 19 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu üyelerinin 18 Nisan tarihindeki ilk oturumunda 7 oya karşı 12 oy ile başkan seçilen Taşçıyan, bazı üyelerin tüzel kişiliklerin üye olmaya ve oy kullanmaya imkan vermediği halde oy kullandıkları, bu durumun  tespiti sonrasında da üyeliklerinden istifa etmeleriyle seçimin geçersiz kabul edilmesi ve yenilenmesi gerektiği iddiaları ortaya atılmıştı.
 Yeni bir Olağanüstü Genel Kurul toplantısı isteyen üyelerin sayılarının yüzde 57 gibi bir oranı bulması üzerine, yeni seçilen Başkan Aret Taşçıyan, yayınladığı yazılı bildiri ile başkanlıktan ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.
 
ABD’de ilk defa güçlü bir Türk derneğinin başkanlığına yükselen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından  aranarak tebrik edilen Taşçıyan, yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi;
 
“Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odasının parlak geleceğinden hoşnut olmayan bir grup, sırf kendi çıkarları için yarattıkları senaryolar ile tüm üyelere ve basına yanıltıcı mesajlar yollamaya başlamışlardır. Sanırım üyelerin yüzde 50den fazlasının desteğini almış olmalılar ki, derneği olağanüstü genel kurula devam etmeye çalışıyorlar. Bu şahısların iddiasına göre;  Olağan Genel Kurul esnasındaki seçimler geçersiz olduğundan, bu seçimler sonucu seçilen Yönetim Kurulu da kanunsuz ve geçersiz sayılmaktadır.  Bahis konusu şahısların etik olmayan bu tür davranışlarının ardındaki nedenleri anlamakta güçlük çekmemize rağmen, bu art niyetli davranışları ile hem topluma, hem de TACCIye telafi edilmesi mümkün olmayan zarar açtıkları gerçektir. Bu davranışlar maalesef Yönetim Kurulu’nu çalışamaz durumu getirmiştir. Bu şartlar altında çok büyük ümitlerle ve iyi niyetimle kabul etmiş olduğum yönetim kurulu üyeliği ve başkanlıktan  üzülerek istifa ediyorum.” (Razi Canikligil, Hürriyet)

AK Parti ve CHP, Amerika Faaliyetlerine Hız Verdi

E-posta Yazdır

Yıllar sonra yurt dışında yaşayan Türklerin ilk kez oy kullanacak olması, Türkiye merkezli siyasi partilerin Amerika programlarını da hızlandırmasına vesile oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başdanışmanı Yiğit Bulut, 2 Mayıs akşamı New York Türk Evi binasında Herşey Türkiye İçin Platformu ve İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği Amerika Şubesi (IUMEZUSA) tarafından hazırlanan Türkiye 2023 Vizyonu ve Bugünün Türkiyesi konulu konferansta konuşmacı olarak yer alırken, CHP ABD Temsilciliği de 3 Mayıs tarihinde üye kayıt ve seçim strateji toplantısını New York Hilton Otelinde gerçekleştirecek. CHP Amerika temsilciği tarafında yapılan açıklamada, çevre eyaletlerden de vatandaşların katılmasınının beklediği toplantıda, Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin stratejisini konuşulacak. CHP, önümüzdeki haftalarda Texas, Illinois, Kaliforniya, Florida ve Massachusetts eyaletlerinde  toplantılara devam edecek.


 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay yine SETA DC tarafından düzenlenen bir konferansa geçtiğimiz hafta içinde katılmış, farklı gazetelerden gazeteci ve köşe yazarlarının da yer aldığı oturumda Türkiye ve gelişen olaylar üzerine görüş alışverişinde bulunmuştu.

Önümüzdeki dönemde siyasi partilerin Amerika merkezli faaliyetlerinin daha da hızlanması beklenirken, teşkilatlanma anlamında da çalışmaların artacağı ifade ediliyor.

TÜRKİYE 2023 VİZYONU VE BUGÜNÜN TÜRKİYESİ
Yer: New York Türk Evi
Tarih: 2 Mayıs 2014
Saat: 6:00 PM – 9:00 PM
Yer: Türkevi 821 UN plaza ,New York,NY 10017

CHP AMERİKA ÜYE KAYIT VE SEÇİM STRATEJİ TOPLANTISI
Yer: New York Hilton Midtown
1335 Avenue of the Americas
New York, New York 10019
Tarih: 3 Mayıs, Cumartesi
Saat: 14.00 - 16.00

Bakan Davutoğlu'ndan New Jerseyli Türklere Destek Sözü

E-posta Yazdır
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtlerden Cliffside Park'ta bulunan Bergen Diyanet Camii ve Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. Cuma namazının ardından vatandaşlarla sohbet etti. Cami yönetim kurulundan cami ve kültür merkezi ile ilgili bilgi alan Davutoğlu, bir talepleri olup olmadığını sordu. Camii imamı İbrahim Çoşkun, caminin karşısında bulunan kilise ile sürekli park yerine sahip olmadıkları için karşı karşıya geldiklerini, kiliseye ait camii yanındaki arazinin satışa çıkarılmasının ardından kendilerine teklif edildiğini anlattı.

Sayfa 8 / 116