LOKAL

ABD Rüyası Acı Bitti

E-posta Yazdır
Muğla Ortaca Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Sarıgerme'deki 5 yıldızlı bir otelde aşçı olarak çalışan Uğur Gerçek (27) 3 yıl önce ABD'ye gönderildi. Kendisini geliştirmek için gittiği ABD'de, çalıştığı otelde tanıştığı Jenney Izaguirre (25) ile evlendi. Kendisi gibi aşçı olan eşiyle aynı otelde çalışan Gerçek, ABD'ye yerleşti.

Amerika'daki Türklerle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Tüm İstatistikler

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Amerika'daki Türklerle ilgili en son bilgileri içeren istatistikleri hayli enteresan verilere sahip. 2009-2011 American Community Survey ve 2011 Yearbook of Immigration Statistics verilerinden elde edilen verilere göre ABD'deki Türk sayısı 192 bin 416. Bunların 28 bin 967'si New York'ta, 22 bin 476'sı California'da yaşıyor. ABD'deki Türklerin yüzde 45'i Amerika doğumlu, ABD dışında doğanların (105,858) yüzde 42'si Amerikan vatandaşlığına geçmiş durumda. Evde Türkçe konuşulma oranı yüzde 63. Türklerin yüzde 42.6'sı lisans ve lisansüstü bir dereceye sahip. Yüzde 17.3'ünün sağlık sigortası bulunmuyor. Ortalama 57 bin dolar gelire sahipler. Bir Amerikalı'nın ortalama geliri 50 bin 54 dolarken, Amerikalı Türkler, ülkedeki Amerikalılar'dan daha yüksek gelir ortalamasına sahip. 2011 verilerine göre Türklerin işsizlik oranı yüzde 6.2, ABD ortalaması ise yüzde 9 civarında. 

New York Gezici Konsolosluk Hizmeti 22-23 Şubat'ta Atlanta'da

E-posta Yazdır

Turk Avenue - T.C. New York Başkonsolosu Levent Bilgen döneminde ilk kez 2012'de başlatılan 'Gezici Konsolosluk' hizmeti 22-23 Şubat tarihleri arasında Atlanta, GA'da gerçekleştirilecek. İlki 3 Haziran 2012'de Levittown, PA'de gerçekleştirilen gezici konsolosluk hizmetine gösterilen yoğun ilgi, hizmetin düzenli aralıklarla devam etmesini sağladı. Daha önce Levittown, Miami, Atlanta, Tampa, Charlotte'ı da ziyaret eden New York Başkonsolosluğu, Atlanta'ya ikinci kez gidiyor. Askerlik, nüfus, pasaport gibi işlemlerin verildiği gezici konsolosluk, New York'a gelip gitmede sorun yaşayan vatandaşların zamandan ve paradan tasarruf sağlamalarına imkan veriyor.

New York'ta Türk Toplumuna Bina Almak İçin 500 Delikanlı Arıyor

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak 2014-2016 döneminde görev alan işadamı Ekmel Anda, Türk toplumunu çatısı altında toplayıp kaynaşmasına vesile olacak bir bina alınmasına öncülük edeceğini duyurdu. Sahibi olduğu Posta 212 Gazetesi'ne bir yazı yazarak projesine destek isteyen Anda, ''Bu hayalimizin gerçekleşmesi için bana destek verecek 500 Delikanlı arıyorum. Hedefim önümüzdeki 6 ay içinde 5 milyon dolar toplamak ve bizim toplumumuza yakışır bir Halk Evi satın almak. İmkansız değil, hatta çok kolay. İlk 100 bin dolar benden,'' dedi. 

T.C. Washington, DC Büyükelçiliği'nde Görev Değişimi

E-posta Yazdır
Dışişleri Bakanlığı aralarında Washington ve Londra büyükelçilerinin de yer aldığı toplam 12 elçinin görev yerlerini değiştirecek bir kararname hazırladı. Dışişleri Bakanlığı´ndan bir yetkili, kararname çerçevesinde Türkiye´nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz´ün Ankara´ya döneceğini söyledi. Türkiye´nin Washington Büyükelçiliği´ne halen Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapan eski MGK Genel Sekreteri Serdar Kılıç, Türkiye´nin Londra Büyükelçiliği´ne ise MİT Müsteşar Yardımcısı Abdurrahman Bilgiç atanacak.

Sayfa 10 / 116