Almanya

Almanya'daki Türklerin %38'i Kendi Evinde Yaşıyor

E-posta Yazdır
Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı'nın Almanya'daki Türklerin konut edinimine ilişkin olarak derlediği sayılar, Almanya'daki Türklerin yüzde 38'inin kendi evinde yaşadığını gösteriyor. Almanya'da Türkler her yıl artan oranda kendi konutlarına sahip olmayı tercih ediyorlar. TAM'ın “Almanya'daki Türklerin Yaşam Koşulları” anketi çerçevesinde derlediği verilere göre, konut sahibi Türk hanelerinin oranı 10 yıllık süre zarfında yüzde 14.3'den yüzde 38'e yükseldi.

Türkler Markalaşıyor

E-posta Yazdır
Dr. İnci Şen - Son haftalarda markalaşan Türk isimleri Avrupa ve Dünya kamuoyunu etkiliyor. Öncelikle markalaşmada Türk insanı Real Madrid kulübünde ciddi bir atılım yaptı. Mesut Özil’in Real Madrid’e gitmesinden sonra Dortmund’u şampiyon yapan Nuri Şahin; daha sonra Hamit Altıntop’un bu dünya kulübüne gitmesiyle önümüzdeki yıl şampiyonlar liginde bir İspanyol takımı üç Türk futbolcuyla boy gösterecek. Türkiye’de Fenerbahçe’de Brezilyalılar kulübe yön verirken; İspanya’da Türkler bir İspanyol kulübüne yön verecekler.

Almanya'ya Göçün 50. Yılı İçin ''Anılardaki 50 Yıl'' Kataloğu

E-posta Yazdır
T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı “Anılardaki 50 Yıl” kataloğu hazırlıyor. Bu çalışmayla, göçün 50. Yılında, Türklerin Almanya serüveninin gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor. Proje kapsamında, Almanya’da yaşayan vatandaşlar ellerindeki tüm bilgi ve belgeyi gönderebilecekler. Katalog için istenen Belgeler arasında fotoğraflar, video görüntüleri, hikâye, şiir ya da yazılar ile mektuplar yer alıyor.

Alman Büyükelçi Cuntz: “Almanya'daki 75 Bin Türk Girişimci Bizim Başarımız”

E-posta Yazdır
Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz Türklerin Almanya’ya göçünün 50. yıldönümünde, Türklerin Almanya’daki başarısına vurgu yaparak, İslam’ın artık Almanya’nın da bir parçası olduğuna dikkat çekti. Cuntz, “Bu topraklarda Hristiyanlık yaşamış, kısmen Türkiye’de şekillenmiş, İncilin büyük bir kısmının Türk topraklarında yazılmış” şeklinde konuştu. Almanya’ya Türk göçünün 50. yıldönümü dolayısıyla Rixos Otelde düzenlenen “Almanya’ya Türk Göçünün Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu konferansının açılışında konuşan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, Türkiye ve Almanya arasında 1961’de imzalanan iş gücü anlaşmasıyla ilgili olarak “Kim tahmin ederdi Türkiye’nin özel bir konuma geleceğini” dedi. 

AB Üyesi 27 Ülkede 144 Bin Türk Girişimci Var

E-posta Yazdır
TAVAK Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Faruk Şen’in Mayıs ayında kamuoyuna sunulacak araştırmasının ilk sonuçlarına göre Avrupa Birliği’ne dâhil toplam 27 ülkede 144 bin Türk girişmci çalışmalarını sürdürüyor. Prof.Dr. Faruk Şen‘in açıklamasına göre 2010 yılı sonunda Avrupa Birliği sınırları içerisinde 5.2 milyon Türk kökenli göçmen yaşıyor.

Sayfa 5 / 9