Almanya

Alman Naziler Çocuk Yapabilecek Yaştaki Türkleri Öldürmüşler

E-posta Yazdır
Çocuk yapabilecek Türkleri öldürdüler Almanya'da 2000-2006 yılları arasında 8 Türk'ü öldüren aşırı sağcı katillerin Alman olmayan "çocuk yapabilecek" yaştaki Türkleri öldürdüğü ortaya çıktı. Almanya'da 2000-2006 yılları arasında 8 Türk'ü öldüren aşırı sağcı katiller Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos'un, Amerikalı bir ırkçıyı örnek aldığı ve saf kan Alman olmayan "çocuk yapabilecek" yaştaki Türkleri öldürmüş olduğu bildirildi.

Almanya 6-12 Yaş Arası Çocuklardan Vize Ücreti Almayacak

E-posta Yazdır
Almanya, 6 ile 12 yaş arasındaki Türk vatandaşlarından Schengen vizesi ücreti almamaya karar verdi. Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, 6-12 yaş arasındaki çocuklardan Schengen vizesi ücreti alınmayacağı belirtilerek, Almanya'daki kamu kuruluşlarının seminer, konferans, spor, kültür ya da eğitim faaliyetlerine katılacak olan 25 yaşından büyük olmayan yetişkinler için de Schengen vizesi ücretinin 14 Aralık 2011 tarihinden itibaren kaldırıldığı hatırlatıldı.

Tezgahtarlıktan Patronluğa

E-posta Yazdır
Konyalı yürüme engelli Ahmet Topaloğlu, rahatsızlığının tedavisi için gittiği Almanya’da tezgahlarda hediyelik eşya satarak üniversite okudu, zorlukları yenerek emlak ve finans şirketi kurdu. Konya’ya yakınlarını ziyarete gelen iş adamı Ahmet Topaloğlu (54), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yaşında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle damar ve sinirlerin işlevini yitirmesi sonucu sağ ayağının tutmadığını söyledi. Yardımcı yürüyüş protezi ve koltuk değnekleri sayesinde yürüyebildiğini belirten Topaloğlu, "Durumumu açıkçası hiç sorun etmedim. Küçüklüğümde, arkadaşlarım futbol oynarken ben onları izliyordum. Üzüldüğümü gören arkadaşlarım beni sürekli kaleci yapıyordu. Genelde bana ’sakatsın’ diyorlardı. Yüzde 80 özürlü olduğum için babam okumamı istemiyordu. Ortaokuldan sonra bir yakınımızı veli olarak gösterip babamdan habersiz okula kaydımı yaptırdım" dedi.

Almanya, 2011’de İhracatta İlk Kez Bir Trilyon Euro Sınırını Aştı

E-posta Yazdır
Türk-Alman İşverenler Derneği Genel Başkanı Remzi Kaplan’a göre Almanya’nın ekonomik açıdan güçlü olması Almanya’daki Türklerin yaşamına da olumlu yansıyor. Euro ile bağlantılı Avrupa'daki borç krizindeki belirsizliklerin ortadan kalkmaması ve küresel çapta durgunluk beklentisi, ekonomi çevrelerinin korkulu rüyası oldu. Uzmanlar 2012 için karamsar bir tablo çizerken, Almanya’daki iş çevrelerinde ise yeni yıla dair iyimserlik hakim. Gerçi ülkenin önde gelen ekonomi enstitüleri, konjonktüre yönelik tahminlerini aşağı çekti.

Almanya Vizeyi Kolaylaştıracak

E-posta Yazdır
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor. Almanya, gelecek yıl vize uygulamasını önemli ölçüde kolaylaştıracak. Die Welt ve Berliner Morgenpost gazetelerinde "(Almanya Dışişleri Bakanı Guido) Westerwelle Almanya'nın vize uygulamasını gevşetiyor" başlığı ile verilen haberde, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tahminlerine göre vizeye başvuru yapan 2 milyon kişinin yarısının ve dünya çapındaki binlerce şirketin bundan faydalanacağı ifade edildi.

Sayfa 2 / 9