Hollanda

Hollandalı Türkler Seçimleri Geride Bıraktı Ama Endişe Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Hollanda Türk toplumu 6l Genel Meclisi Seçimleri'ni geride bıraktı ancak endişeler giderilemedi. Amsterdam merkezli Türk sivil toplum kuruluşu Union of European Turkish Democrats (UETD) Başkanı Veyis Güngör, seçim sonuçlarının her ne kadar arzu ettikleri gibi sonuçlanmasa da Hollanda’daki Türk toplumunun seçimlere duyarlılığının kayda değer olduğunu söyledi.

Hollanda Seçimlerinde 11 Türk Eyalet Meclislerine Seçildi

E-posta Yazdır
Hollanda'da önceki gün yapılan eyalet meclisi seçimlerinde tercihli oylar ile üç Türk kökenli aday daha seçildi. Overijsel eyaletinde İşçi Partisinden (PvdA) Zafer Aydoğdu 6 bin 970 tercihli oyla seçildi. Utrecht'te Dursun Kılıç 3 bin 306, Limburg'da Selçuk Öztürk 4 bin 150 tercihli oy ile seçildi. Böylecek Hollanda'da eyalet meclislerine seçilen Türklerin sayısı 11'e yükseldi. Hollanda'nın 12 eyaletinden en büyüğü olan Güney Hollanda'da ise tercihli oylar ile seçilen Türklerin kesin sonuçları 7 Mart'ta belli olacak. Bu bölge de çok sayıda Türk kökenli aday farklı partilerden aday olmuştu.

Hollandalı Türklerden 62 Bin Kişiye İş

E-posta Yazdır

Hollanda´da yaşayan 365.000 Türk kökenlinin ülke gayrisafi milli hasılasına katkılarının 8,4 milyar Avro seviyesinde olduğunu açıklandı. Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı, Avrupa Birliği´nin sekizinci büyük ülkesi olan Hollanda´da yaşayan Türkler ve ülkedeki Türk girişimciliği üzerine  hazırladığı “Hollanda ve AB Ülkelerindeki Türk Nüfus, Hane Verileri ve Girişimcilerin Ekonomik Gücü“ başlıklı araştırmaya göre Hollandalı Türklerin AB GSYIH´sına katkıları AB Üyesi Malta´nın GSYIH´nın 1,7 katına ulaşıyor.

Sayfa 5 / 5