Rusya

Atlasjet 10. Yılında Irak ve Rusya'da Şirket Kuruyor

E-posta Yazdır
Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, özellikle yakın coğrafyalar olmak üzere dış hatlarda uçtukları nokta sayısını artırmanın yanı sıra, 2012 ile birlikte Atlasjet Rusya ve Atlasjet Irak ismiyle iki yeni havayolu şirketi kurarak küreselleşme yolunda önemli iki adım atacaklarını açıkladı.

Rus Turist Yüzde 20 Artacak

E-posta Yazdır
Rusya ile vizesiz dönem, turist sayısını da uçuracak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşmanın 16 Nisan'da yürürlüğe girmesiyle Rusya'dan gelecek turist sayısının yüzde 20'lere ulaşan bir oranla artacağını söyledi.

Gürcistan'ın 1 $'lık Havaalanına Türkler Talip

E-posta Yazdır
2'nci büyük kenti Kutaisi'yi turizmde büyütmek için kolları sıvayan Gürcistan yönetimi, Kopitnari Havaalanı'nı 1 dolara satışa çıkardı. TAV başta olmak üzere birçok Türk firması bu satışla ilgileniyor. Eski Sovyet ülkelerinde ekonomik anlamda büyüme sıkıntısı çeken bölgeler arasında yer alan Gürcistan, yabancı yatırımları çekmek için bazı kamu varlıklarını sudan ucuz fiyatlarla vitrine koymaya başladı. Ekonomik krizde büyüme sıkıntısı çeken Gürcistan Hükümeti, ülkenin en büyük 2'nci kenti Kutaisi'de yer alan havaalanını 1 dolara satacak.

Rusya İle Vizelerin Kalkmasına Samsunlu İşadamları Sevindi

E-posta Yazdır
İş dünyası Rusya ile vizesiz seyahatin başlamasını sevinçle karşıladı. Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Abdurrahman Hacıkerimoğlu, Rusya ile vizesiz seyahatin başlamasının Samsun’un Karadeniz Havzasının merkezi olması yönünde büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Samsun iş dünyasının bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğinin adlını çizen Hacıkerimoğlu, “Rusya’yla vizelerin kalkması Samsun için tarihi bir fırsattır. Samsun özellikle sağlık, eğitim, tarım ve turizm alanlarında Karadeniz Havzası'nın çekim merkezi olması yönünde bu fırsatı çok iyi değerlendirebilir. İş adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve kamu kurumlarımız hep birlikte Samsun’un tanıtımı için yoğun bir çaba içine girmeliyiz.” diye konuştu.

Türkiye İle Rusya Arasında Vizeler 16 Nisan'da Kalkıyor

E-posta Yazdır
Türkiye ve Rusya Federasyonu vatandaşlarına, karşılıklı olarak vizesiz seyahatlerine olanak sağlayan anlaşma, 16 Nisan’da yürürlüğe girecek. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, vizesiz seyahatlerde yüz seksen (180) gün içinde toplam kalış süresinin doksan (90) günü aşmayacağına dikkat çekildi. Rusya Büyükelçiliği’nce yapılan açıklamada iki ülke arasında 12 Mayıs 2010’de Ankara’da imzalanan Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşması’nın 16 Nisan itibariyle yürürlüğe gireceğine dikkat çekildi.

Sayfa 4 / 5