Çin

Çin'de 4 Uygur Türkü İdam Edildi

E-posta Yazdır
Sanıklar Hotan ve Kaşgar'da meydana gelen iki terör eylemine karışmakla suçlanıyordu. 18 Temmuz ve 30-31 Temmuz tarihlerinde meydana gelen olaylarda 17 kişi ölmüş, en az 40 kişi yaralanmıştı. Terör eylemi planlamak, gerçekleştirmek, yasadışı patlayıcı madde imal etmek, kundakçılık ve cinayetle suçlanan 6 sanıktan ikisine ise 19’ar yıl hapis cezası verildi. Hotan'da kalabalık bir grup polis karakoluna saldırmış; daha sonra Kaşgar'da yayaların üzerine kamyon sürülmesi çok sayıda kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Çin'deki En Büyük Türk Yatırımı Aralık'ta Hizmete Giriyor

E-posta Yazdır
Star Mall Group tarafından Çin'in kuzeydoğusundaki Şenyang şehrinde yaptırılan alışveriş merkezi (AVM) Aralık ayı başında hizmete girecek. Türk Mall ve FİBA Holding tarafından yürütülen ve 250 milyon dolara mal olan bu proje şu anda Çin'deki en büyük Türk yatırımı olma özelliğini taşıyor. Star Mall Group CEO'su Bülent Ulusoy, 116 bin 500 metrekare genişliğindeki Shenyang Plaza'nın yüzde 75'inin kiralandığını belirterek, bunlar arasında bazı Türk perakendeciler de bulunduğunu, ancak daha çok Türk perekendeciyi Şenyang'da görmek istediklerini söyledi.

Çin'de Enflasyon Son 37 Yılın Zirvesinde

E-posta Yazdır
Çin'de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatı Endeksi'nin Temmuz ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 6,5 olduğu bildirildi. Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıklamasında, enflasyon oranının son 37 ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi. Şinhua ajansının haberinde, bunun küresel likiditenin kötüleştiği koşullarda hükümeti güç duruma soktuğu ifade edildi. Enflasyon oranı Haziran ayında yüzde 6,4 olarak açıklanmıştı.

Çinli Huawei, Google İle Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

E-posta Yazdır
Türkiye pazarını önemli bir üs olarak gören ve en büyük ikinci uluslararası Ar-Ge merkezini geçen yıl Türkiye’de açan Çin’in küresel ölçekteki en büyük teknoloji şirketlerinden Huawei, şimdide kendi markasıyla akıllı telefon pazarına giriyor. Huawei, Google ile birlikte geliştirdiği IDEOS markasıyla Mayıs ayı başında Türkiye’de akıllı telefon pazarında yer alacak.

Hüsnü Özyeğin: ''Çinle İş Yapmayan Büyüyemez''

E-posta Yazdır
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Çin İş Konseyi Başkanı ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi Hüsnü Özyeğin, "Çin ile iş yapmayan bir sanayi grubu dünyada globalleşmez, büyümesini sürdüremez” dedi. TÜSİAD'ın “Stratejik İş Geliştirme” birimi TÜSİAD International, DEİK işbirliğinde, Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen Shenyang heyeti ile karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere toplantı düzenledi. Özyeğin, burada yaptığı konuşmada, Fiba Grubu'nun, Shenyang şehrini İstanbul'dan sonra ikinci şehirleri olarak kabul ettiğini belirterek, bölgedeki AVM yatırımlarını hatırlattı.

Sayfa 2 / 3