Afrika

Güney Afrikalı Maden Milyoneri ODTÜ Mezunları

E-posta Yazdır

Güntay Şimşek - Habertürk - Güney Afrika’da 3 Türk’ün böylesine ilginç bir gelişmeye imza attığını birisinden duymuş olsaydım, inanmazdım. Ama geçen hafta gidip gözlerimle görünce durum değişti. Alt orta sınıf aileden gelen ODTÜ mezunu 3 genç mühendisin sıfırdan başlayıp kısa sürede Güney Afrika’da 300 milyon dolar ciro yapan bir şirketle karşımıza çıkmaları ancak yerin altında maden bulmakla açıklanabilir.Zaten onlar da madeni önce Güney Afrika’da bulmuş, sonra Türkiye’deki yatırımlarıyla 2011’de isimlerinin baş harflerinden oluşan VTG Holding’i kurmuşlar. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kantarcıgil (1976) Türkiye’de holdingin başında durup Güney Afrika ve Kolombiya’daki yatırımları yakından takip ederken, yurtiçinde de ülkemizin en büyük nikel rezervinin bulunduğu Manisa’daki Europan Nikel’den (ENK) 40 milyon dolara satın aldıkları Çaldağ Nikel Madencilik AŞ’yi 450 milyon dolar yatırımla hayata geçirmeye çalışıyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vuslat Bayoğlu (1974) ve yönetim kurulu üyesi Tarık İmre (1973) ise ağırlıkla Güney Afrika’da geleceklerinin mimarı olan Johannesburg yakınlarındaki kömür sahalarının başında duruyor.

Hikâyeleri ise oldukça ilginç. Birkaç defa ortak girişimlerde bulunmuşlar, hatta ofis açmak için 8 bin dolar para bulmakta bile zorlanmışlar. Ve açamamışlar. Güney Afrika’da tekstil işine girip başaramamış ve tekrar dibe vurmuşlar. Ama madencilik alanında üçünün de çeşitli yerlerde küresel tecrübeleri oluşmuş.

Ve bir gün şanslarını bu alanda denemeye karar vermişler. Ellerindeki yaklaşık 200 bin dolarlık birikimle kömür keşif sahalar alıp sondaj çalışmalarına başlamışlar. Fakat yapılan 10 yakın sondaj hep negatif olmuş ve paralarını eritmiş. Son bir şans olarak sondaj yapan şirket sahibinin önerisiyle, keşif sahasındaki bataklıkta sondaj yapılmış. Ve aranan kömür yaklaşık 5 metrelik derinlikte bataklıkta bulunmuş ve 3 ODTÜ’lü kafadarın geleceğini değiştirecek adımın başlangıcı olmuş. Bataklıktan zirveye doğru dersek yanlış olmaz.

Yönetim Kurulu Başkanı Kantarcıgil Meksika, Dubai ve Güney Afrika’da altın ticareti ve maden alanında faaliyet gösteren şirketlerde profesyonel yöneticilik yapmış. Bayoğlu’nun Güney Afrika tecrübesi çeşitli işkollarında olmuş, son olarak kömür ticareti yaparak, kömürün değerini keşif sahalarıyla taçlandırmak için arkadaşlarıyla yola çıkmış. İmre ise Güney Afrika’da yüksek lisans yaparak başarılarına teorik katkı sağlayacak tarafı da ihmal etmemiş. Neticede üçünün de yolu ODTÜ’den sonra Güney Afrika’da kesişmiş, ancak madenciliğe başlama kararını Dubai’de almış, eşzamanlı olarak Türkiye ve G.Afrika’da 2006’da şirket kurmuşlar. İlk işleri de kömür ticareti olmuş. VTG Holding, Afrika’da, Hakkano Colliery ve Schoongezicht isimli kömür madenlerinde üretim yapıyor, 5 sahada ise arama faaliyetini sürdürüyor. Yıllık 2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştiren şirket, üretiminin yüzde 70’ini G.Afrika’dan Türkiye, İngiltere, Fransa, Hindistan, Pakistan ile Doğu Afrika ülkelerine ihraç ediyor.

Hakkano Colliery kömür madeninde yıllık 1 milyon ton 6 bin-6 bin 300 kcal/kg kömür üretiliyor ve toplam rezervi 9.6 milyon ton. Diğer kömür madeninde ise yıllık 1 milyon ton üretim yapılırken, onun toplam rezervi ise 8 milyon ton. Fakat asıl önemlisi, 3 genç mühendisin yurtdışında bu işi yapabilme becerisini göstermekle kalmayıp sürekli geleceği hedeflemeleri. Çünkü G.Afrika’da diğer 5 saha içinde yer alan Old Largo’da ise bu yıl içinde üretime başlamayı planlıyorlar. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarında faaliyet göstermek için hedefleri var. VTG Holding’in Güney Afrika’daki tesisi ise ülkenin yıllık 320 milyon ton civarındaki kömür üretiminde yüzde 1.5 paya sahip.

G. AFRİKA'DA 10 YILLIK REZERV
G.Afrika’daki rezervi 10 yıl daha üretime yeterli olan VTG, kömür ihracatını artırmak üzere, Maputo Limanı’nda yıllık 1 milyon ton, Richards Bay Kömür Terminali’nde 175 bin ton ve Richards Bay Limanı’nda 200 bin ton olan stok alanını şirket alarak artırmayı planlıyor.

GÜVENLİK İÇİN AYLIK DENETİM YAPTIRIYOR
G.Afrika, önemli madencilik ülkeleri olan ABD, Avustralya ve Kanada gibi maden sektörü üzerinde son derece gelişmiş bir denetim mekanizmasına sahip olması sebebiyle VTG de çalıştırdığı madenlerde, keşif hakları, maden ruhsatları nedeniyle oluşacak sağlık, güvenlik ve çevre riskleri konusunda aylık denetim yapan bağımsız firma ve danışmanlarla çalışıyor. Ayrıca istihdam ettiği işyeri doktorları, çevre mühendisleri ve maden güvenliği uzmanları da var.

G. AFRİKA'DAKİ OPERASYONLARINI BÜYÜTECEK
VTG, ülkedeki 2 milyon ton olan üretim kapasitesini 2012 yılı içerisinde 6 milyon tona yükseltecek. Üretimin yanı sıra, ülkedeki kömür ihracat hacmini de büyütmek isteyen şirket, bu kapsamda liman ve terminallerdeki stok alanı kapasitesini şirket satın alarak artıracak. VTG Holding öte yandan, 2012 yılı içerisinde Güney Afrika’da yeni bir kömür yıkama tesisini devreye sokacak.

Perakende Zincirinde Fas Tamam, Sırada Mısır Var

E-posta Yazdır

BİM Marketleri'nin Fas'la başlayan yurtdışı atağı Mısır ile devam ediyor. 2,5 yıl içinde Fas'taki mağaza sayısını 80'e çıkaran şirketin aynı başarıyı Mısır'da da yakalayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Şirketin finansal operasyonlarından sorumlu yöneticisi Haluk Dortluoğlu, altyapı çalışmalarına başladıklarını belirterek, ilk marketi 2013'te açmayı planladıklarını söyledi.


 


Nisan 2009'da 10 mağaza ile Fas'a giriş yapan gıda perakendecisi BİM, rakamı 80'e çıkardı. Ulaştıkları mağaza sayısı ile Fas'ın en büyük gıda perakendecisi haline geldiklerini açıklayan BİM İcra Kurulu Üyesi ve şirketin operasyonlardan sorumlu yöneticisi Galip Aykaç, yıl sonuna kadar mağaza sayısını 126'ya çıkaracaklarını söyledi. Yaklaşık 25 milyon TL'lik bir yatırım ile bunu gerçekleştireceklerini ifade eden şirketin finansal operasyonlardan sorumlu yönetici Haluk Dortluoğlu ise yeni hedeflerinin Mısır olduğunu açıkladı. Yönetimin kararı önceki gün aldığını vurgulayan Dortluoğlu, bu yılı altyapı hazırlıkları ile geçireceklerini, 2013'te de en az 10 mağaza ile 80 milyonluk Mısır'a yayılacaklarını kaydetti.

Mısır'da gıda ürünü satan noktaların yüzde 95'i bakkal. Dortluoğlu, "Dolayısıyla Mısır'da iş yapmamamız için bir sebep yok. Mısır ayrıca Ortadoğu'nun üretim üssü. Orada beynelmilel firmaların fabrikaları var. Bu da tedarik açısından sorun yaşamayacağımız anlamına geliyor." dedi. 'Bu, Arap Baharı'nın bittiği anlamına mı geliyor?' sorusuna, "Biz Mısır'da sorun görmüyoruz, bazı konular yerine oturuyor. Seçimler yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve anayasa yeniden şekillenecek. Mısırlı işadamları da gelecekten umutlu. Bunlar bize cesaret verdi." diye cevaplandırdı. Mısır'daki mağazalar da BİM adıyla kurulacak. Şirketin'in Suudi Arabistan ile ilgili de projesi mevcut. "Suudi Arabistan'a ilgimiz devam ediyor ama şu anda önceliğimiz Mısır oldu." diyen Dortluoğlu, Türkiye'de de büyümelerini hızla sürdüreceklerini söyledi. Şirket, 2011'de 338 yeni mağaza açtı ve toplam mağaza sayısını 3 bin 289'e çıkardı.

 

"Şu an ise mağaza sayımız 3 bin 345'e ulaştı. Bununla yetinmeyeceğiz. Bu yıl toplamında 400 yeni mağaza açacağız. Türkiye'deki toplam mağaza sayımız ise 3 bin 700'ü bulacak." dedi. Yıl için 5 de yeni depo açacaklarını kaydeden Dortluoğlu, "Tüm bunlar 2 bin 300'e yakın yeni istihdam anlamına geliyor." dedi. Geçen yıl 183 milyon TL yatırım yaptıklarını kaydeden Dortluoğlu, bu yıl ise 300 milyon TL yeni yatırım planladıklarını ifade etti. Bunun 25 milyon TL'si Fas, geri kalan kısmı ise Türkiye içinde yapılacak. BİM, Deloitte'un 2012 için hazırladığı perakende raporuna göre, dünyanın en büyük 250 perakende şirketi içinde 194. sırada yer almıştı. Aynı raporda 2005-2010 arasında ortalama yüzde 31 büyüme ile 'gelişme sıralamasında' 7. sıraya yerleşen şirket, katma değer oluşturma kategorisinde ise 2. sıraya oturarak dikkat çekmişti. Şirket, Brand Finance'ın yeni açıkladığı dünyadaki markaların değerlerine ilişkin araştırmada da 1,2 milyar TL'lik değeri ile Türkiye'nin 'en değerli 10. markası' olarak dikkat çekti.

Satıştaki marketlerle ilgilenmiyoruz

BİM İcra Kurulu Üyesi ve operasyonlarından sorumlu yöneticisi Galip Aykaç, 2011 yılında Şok'un Ülker'e satıldığını hatırlatarak, "Bir iki yıl benzer gelişmeler yaşanacağını bekliyoruz." dedi. "Şok'un satışı sizin işinizi zorlaştırır mı?" sorusuna, "Şok bizim için satılmadan önce de rakipti." cevabını veren Aykaç, ''A101'in de bu yıl satışı söz konusu. İlgileniyor musunuz?" sorusuna, "Biz satışlarla ilgilenmiyoruz ama sektörde konsolidasyon bekliyoruz." dedi. Aykaç, 2012'nin zor bir yıl olacağı beklentisi ile ilgili olarak da, "Ülke ekonomisi ile ilgili çok karamsar söylentileri biz de duyuyoruz. Fakat geride kalan iki ay, söylenenleri desteklemiyor." diye konuştu.

Cirosu 8,2 milyar liraya çıktı

Türkiye'de meyve suyu pazarının büyüklüğü 1 milyar dolar olarak ölçülüyor. Geçen yıl cirosunu 6 milyar 574 milyon TL olarak açıklayan BİM, rakamı yüzde 24,6 artışla 8,2 milyar TL'ye çıkardı. Aşağı yukarı bir meyve suyu endüstrisi kadar ciro artışı sağlayan şirketin, net kârı da yüzde 22 artışla 299 milyon TL'ye yükselirken, net kâr marjını ise geçen yıl ile aynı oranda yüzde 3,7'de tuttu. Gelirlerin ve kârın artmasına rağmen net kâr marjını geçen yıl ile aynı oranda tutmalarını, şirketin finansal operasyonlardan sorumlu yöneticisi Haluk Dortluoğlu, şu sözlerle açıkladı, "Net kârımızın yükselmesine sattığımız ürünlerin fiyatlarını düşürerek izin vermiyoruz."


ARİF BAYRAKTAR İSTANBUL   - Zaman

Afrika Türk Yatırımcıların Radarında

E-posta Yazdır

Türk yatırımcıların son yıllardaki gözde kıtası Afrika'ya bir yatırım daha geldi. Lojistik, liman işletmeciliği, gıda, kimya ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren Latek Holding, Kenya'nın en büyük Türk yatırımını, LTKHOME markasıyla açtığı yapı market ile gerçekleştirdi. Latek Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, Kenya üzerinden Afrika'ya yayılacaklarını ve 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini söyledi.


 


AFRİKA ÇOK ÖNEMLİ PAZAR

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki LTKHOME mağazasının açılışında konuşan Erdoğan, yeni yatırım stratejilerinin içerisinde Afrika'nın çok önemli olduğunu söyledi.

Afrika genelinde 5 yılda 100 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını ve bölgenin en büyük Türk yatırımcısı olacaklarını anlatan Erdoğan,
"Afrika çok önemli bir pazar. Biz yapı marketlerinden inşaata, enerjiden liman işletmesine, depolamadan dağıtıma kadar çeşitli alanlarda yatırımlar yapacağız. En büyük yatırımız ise enerji alanında olacak" dedi.

MOMBASA LİMANI'NDAN DOĞU AFRİKA'YA

/_np/2036/14172036.gifDoğu Afrika’ya açılan en önemli kapılardan biri olan gördükleri Mombasa Limanı’nda da geçici depolama ve gümrük sahaları açacaklarını dile getiren Erdoğan, burada yapılan yatırımın 150 milyonluk bir pazara ulaşma imkânı sağladığını vurguladı.

Erdoğan, "Mombasa’daki yatırımlar sayesinde önce Doğu Afrika’ya odaklanacak, sonrasında Güney Afrika’ya ineceğiz" diye konuştu.

BÜTÜN ÜRÜNLER TÜRKİYE'DEN GELECEK

LTKHOME mağazalarında sadece Türkiye'den getirecekleri ürünleri satacaklarına dikkat çeken Erdoğan, Afrika’yı Türk ürünlerinin kalitesiyle tanıştıracaklarını ve bir Türk markası olarak büyüyeceklerini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kenyalı ortağımız Zynamat Group ile Nairobi’deki açtığımız mağazanın büyüklüğü 2 bin metrekare. Kenya’da açacağımız ikinci mağazayı ise 10 bin metrekarelik alana kuracağız. Afrika’da yapı marketi konseptinin bir örneği yok. Bu konsepti ve bu büyüklüğü ilk kez biz getiriyoruz. Sergileyeceğimiz Türk mallarına büyük ilgi olacağını düşünüyoruz."

Erdoğan, iki yıl içinde Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Mozambik'te de LTKHOME yapı marketleri açacaklarını ifade etti.

ÇİNLİLERE MEYDAN OKUYORUZ

Kenya'da Çin mallarının en yüksek kaliteli ürünler olarak algılandığına dikkat çeken Erdoğan, ancak bu ürünlerin Türk ürünlerinin kalitesi ile karşılaştırılamayacağını kaydetti.

Çinlilerin uzun yıllar önce pazara girdiklerini ve özellikle gümrük işlemlerinde çok avantajlı durumda olduklarını anlatan Erdoğan, "Şimdi ilk kez Türkiye'den büyük firma gelip onlara karşı meydan okuyor. Üstelik onların fiyatlarından da ucuza satıyor. Biz bu rekabette başarılı olacağımıza inanıyoruz" dedi.

KENYA'DAN 5 BAKAN KATILDI
LTKHOME'un Nairobi'deki açılışına Kenya hükümetinden 5 bakan katıldı.

Kenya hükümetinin yatırımlar için kendilerine büyük destek verdiğini belirten Levent Erdoğan, ülkenin gelişmiş bankacılık sistemi ve avantajlı coğrafi konumu ile Afrika’ya açılmak için çok önemli bir kapı olduğunu ifade etti.  

Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi, Latek Holding’in Kenya'da olmasından dolayı mutlu olduklarını ve Kenya’yı üs seçip buradan Afrika'ya açılma fikirlerini desteklediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Moses Wetangula da ülkeye yabancı yatırımcı çekebilmek için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. Tarım, enerji ve inşaat alanlarında yatırıma ihtiyaç olduğunun altını çizen Wetangula, yabancı yatırımlara destek vereceklerini belirtti. Eren Güler / hurriyet.com.tr

Medical Park Somali Hastanesi Hizmete Giriyor

E-posta Yazdır

Yaşadığı sefalet nedeniyle tüm dünyanın dikkatini çeken Somali’ye bir yardım eli de Medical Park’tan uzandı. Medical Park Hastaneler Grubu, 5 milyon dolar yatırım yaparak başkent Mogadişu’ya ülkenin en kapsamlı ve donanımlı hastanesini yaptı.


 

Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, “Yeryüzü Doktorları Derneği ile işbirliği yaptık. Hastanede yaşacağımız deneyimden sonra başka ülkere de yardım yapacağız” dedi. Bölgede yatırım yapmanın zor olduğuna dikkat çeken Usta, şu değerlendirmeyi yaptı: “Şartların bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmedik. Somali’de gerek güvenlik, gerek yerelde ciddi sıkıntılar var. Bunlar nedeniyle 5 ayda tamamlayabildik. Shifa adını verdiğimiz hastane Türkiye’deki 450 özel hastaneyle kıyasladığımızda ilk 100’ü zorlar. Bölgenin en üstün teknik teçhizatlı hastanesini kurduk.”
 

Renault Fas Fabrikasına Türk Müdür Atandı

E-posta Yazdır
Fransız otomotiv şirketi Renault yeni kurduğu Fas otomobil fabrikasının başına Renault Türkiye’de uzun yıllardır görev yapan Tunç Başeğmez’i getirdi.
Fas’ın Tanca kentindeki fabrikada 1600 kişi çalışacak. Fabrikada Renault Lodgy’nin yanı sıra bir ticari araç daha üretileceği belirtiliyor. Fabrikada üretilecek araçların 2012’nin ilk çeyreği içinde satışa sunulması bekleniyor.

Sayfa 1 / 3

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »
 

Profile Information

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.41 MB
Application afterInitialise: 0.055 seconds, 3.04 MB
Application afterRoute: 0.082 seconds, 4.96 MB
Application afterDispatch: 0.189 seconds, 7.67 MB
Application afterRender: 0.263 seconds, 8.83 MB

Memory Usage

9330368

Queries logged

 1. DELETE
    FROM jos_session
    WHERE ( time < '1579933307' )
 2. SELECT *
    FROM jos_session
    WHERE session_id = 'rb7fl58dfpchmo46tcl9q5bs84'
 3. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
    VALUES ( 'rb7fl58dfpchmo46tcl9q5bs84','1579993307','','0','1','0' )
 4. SELECT *
    FROM jos_components
    WHERE parent = 0
 5. SELECT folder AS type, element AS name, params
    FROM jos_plugins
    WHERE published >= 1
    AND access <= 0
    ORDER BY ordering
 6. SELECT count(*)
    FROM jos_menu_types
    WHERE `menutype`='magazine'
 7. SELECT `id`,`title`,`published`
    FROM  jos_sections
    WHERE `published`<>-2
 8. SELECT name,id,published,parent,link,home
    FROM `jos_menu`
    WHERE `menutype`='magazine'
    AND `published`<>-2
 9. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='17'
    AND `published`<>-2
 10. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='18'
    AND `published`<>-2
 11. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='19'
    AND `published`<>-2
 12. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='20'
    AND `published`<>-2
 13. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='21'
    AND `published`<>-2
 14. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='22'
    AND `published`<>-2
 15. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='15'
    AND `published`<>-2
 16. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='16'
    AND `published`<>-2
 17. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='30'
    AND `published`<>-2
 18. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='24'
    AND `published`<>-2
 19. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='25'
    AND `published`<>-2
 20. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='26'
    AND `published`<>-2
 21. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='27'
    AND `published`<>-2
 22. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='28'
    AND `published`<>-2
 23. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='29'
    AND `published`<>-2
 24. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='32'
    AND `published`<>-2
 25. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='35'
    AND `published`<>-2
 26. SELECT id,title,section
    FROM `jos_categories`
    WHERE `section`='34'
    AND `published`<>-2
 27. SELECT m.*, c.`option` AS component
    FROM jos_menu AS m
    LEFT JOIN jos_components AS c
    ON m.componentid = c.id
    WHERE m.published = 1
    ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
 28. SELECT template
    FROM jos_templates_menu
    WHERE client_id = 0
    AND (menuid = 0 OR menuid = 764)
    ORDER BY menuid DESC
    LIMIT 0, 1
 29. SELECT c.*, s.id AS sectionid, s.title AS sectiontitle, CASE WHEN CHAR_LENGTH(c.alias) THEN CONCAT_WS(":", c.id, c.alias) ELSE c.id END AS slug
    FROM jos_categories AS c
    INNER JOIN jos_sections AS s
    ON s.id = c.section
    WHERE c.id = 162
    LIMIT 0, 1
 30. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 162
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-25 23:01:47' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-25 23:01:47' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
    LIMIT 0, 5
 31. SELECT cc.title AS category, a.id, a.title, a.alias, a.title_alias, a.introtext, a.fulltext, a.sectionid, a.state, a.catid, a.created, a.created_by, a.created_by_alias, a.modified, a.modified_by, a.checked_out, a.checked_out_time, a.publish_up, a.publish_down, a.attribs, a.hits, a.images, a.urls, a.ordering, a.metakey, a.metadesc, a.access, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, CHAR_LENGTH( a.`fulltext` ) AS readmore, u.name AS author, u.usertype, g.name AS groups, u.email AS author_email
    FROM jos_content AS a
    LEFT JOIN jos_categories AS cc
    ON a.catid = cc.id
    LEFT JOIN jos_users AS u
    ON u.id = a.created_by
    LEFT JOIN jos_groups AS g
    ON a.access = g.id
    WHERE 1
    AND a.access <= 0
    AND a.catid = 162
    AND a.state = 1
    AND ( publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_up <= '2020-01-25 23:01:47' )
    AND ( publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR publish_down >= '2020-01-25 23:01:47' )
    ORDER BY  a.created DESC,  a.created DESC
 32. SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params
    FROM jos_modules AS m
    LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
    ON mm.moduleid = m.id
    WHERE m.published = 1
    AND m.access <= 0
    AND m.client_id = 0
    AND ( mm.menuid = 764 OR mm.menuid = 0 )
    ORDER BY position, ordering
 33. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 764
    LIMIT 1
 34. SELECT parent, menutype, ordering
    FROM jos_menu
    WHERE id = 654
    LIMIT 1
 35. SELECT count(*)
    FROM jos_menu AS m

    WHERE menutype='magazine'
    AND published='1'
    AND access <= '0'
    AND parent=0
    AND ordering < 12
 36. SELECT params
    FROM jos_modules
    WHERE `module`='mod_janews2'
 37. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 38. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 39. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 40. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13
 41. SELECT *
    FROM jos_banner
    WHERE showBanner = 1
    AND (imptotal = 0 OR impmade < imptotal)
    AND cid = 3
    AND catid = 230
    ORDER BY sticky DESC, ordering
    LIMIT 0, 1
 42. UPDATE jos_banner
    SET impmade = impmade + 1
    WHERE bid = 13

Language Files Loaded

Untranslated Strings Diagnostic

Hiç

Untranslated Strings Designer

Hiç