Afrika

Afrika Ülkelerine THY İle Vize Kolaylığı

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları (THY) ile seyahat eden Büyük Sahra Çölünün güneyindeki ülkelerin (SAGA) vatandaşları, geçerli Schengen, İngiltere ve ABD vizesi sahibi olmaları koşuluyla Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye vizesi alabilecekler. THY’den yapılan yazılı açıklamaya göre, SAGA ülkeleri, Büyük Sahra çölünün güneyindeki Burindi,Komoros, Cibuti, Eritre, Etyopya, Kenya, Malavi, Ruanda, Somali, Uganda, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kamerun, Kongo, D.Kongo, Sudan, Gambiya, Gana, Nijer, Nijerya ve Senegal’den oluşuyor. Başlatılan yeni uygulama bölge ülkeleri ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak. Türk Hava Yolları’nın yolcu sayısının da artmasını sağlayacak.

İhracat Afrika ve Ortadoğu'ya Yavaşlıyor

E-posta Yazdır
İhracat ve ithalat beklentisi arttı. Dış Ticaret Beklenti Anketi’ne göre 2011 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre ihracat beklentisi 20.2 puan artışla 142.9 düzeyine yükselirken, ithalat beklentisi 15.4 puan artışla 129.1 değerine ulaştı. 2011 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracatın artış beklentisi yavaşlayarak sürerken, diğer tüm ülke gruplarına ihracatın artacağı beklentisi güçlendi. Şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyinin mevsim normallerinde olduğu, mevcut ithalat sipariş düzeyinin ise mevsim normallerinin bir miktar üzerinde olduğu değerlendirildi.

Limak 387 Milyon Dolarlık Teklif İle Kahire Havalimanı'na Talip

E-posta Yazdır
Kahire Uluslararası Havalimanı’nın yenileme ve yolcu kapasitesinin yükseltilmesi için açılan ihaleye en düşük teklifi, 387 milyon dolar ile Limak İnşaat’ın içinde bulunduğu Limak-GMR Ortak Girişim Grubu verdi. Limak'dan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’da yeni hükümetin göreve başlamasının ardından Dünya Bankası’nın kredi sağladığı projenin, yolcu kapasitesinin iki katına çıkartılması, ek tesislerin yapılması ve pistlerin Airbus 380 tipi yolcu uçaklarına da hizmet verebilecek şekilde büyütülmesini kapsadığı bildirildi.

Sayfa 3 / 3