Diğer

İTO'dan Türk-Japon Ticaret İlişkileri İçin Kitap

E-posta Yazdır
İstanbul Ticaret Odası(İTO), 2010 Türkiye’de Japon Yılı etkinliklerinin ardından iki ülke ticari ilişkileri ile ilgili önemli bir çalışmaya imza attı. İTO’nun prestij yayınları arasında hazırlanan ‘Türk-Japon Ticaret İlişkileri’ isimli kitap, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri ilk örnekleriyle anlatarak, tarihe ışık tutuyor. İTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, iki ülkenin ticari ilişkileri, 19’uncu yüzyıl sonlarına doğru dışa kapalı ticaret anlayışına son veren Japonya’da, Torajio Yamada isimli genç girişimcinin Beyoğlu’nda açtığı küçük dükkanın ardından 2’nci Dünya Savaşı sonrası daha resmi boyut kazandı.

İsrail'in Türkiye'ye İhracatı 500 Milyon Dolara Çıktı

E-posta Yazdır
İkili ilişkilerde yaşanan ciddi krize rağmen, İsrail’in Türkiye’ye yönelik ihracatında adeta patlama yaşanıyor. Jerusalem Post gazetesine göre, İsrail’in Türkiye’ye satışları, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 73 artarak 500 milyon dolara yükseldi. Jerusalem Post, “Türkiye, 1. Çeyrekte Bizim Üçüncü Büyük Pazarımız” başlıklı haberinde Türkiye’nin, İsrail’in ihracatında ABD ve Hollanda’nın ardından üçüncü sıraya çıktığına dikkat çekti.

Türkiye Rumlara 1.3 Milyon Euro Tazminat Ödeyecek

E-posta Yazdır

Türkiye, "mülkün korunması hakkını ihlal ettiği" gerekçesiyle Rumlara büyük tazminat ödeyecek. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), "Türklerin Kıbrıs’ın kuzey bölümünü işgal etmesinin ardından Loizou ve diğer başvuru sahiplerinin evleri ve mülklerinden mahrum edildikleri dolayısıyla mülkün korunması ve aile, ev ve özel hayat hakkının ihlali" gerekçesiyle Türkiye’nin 1 milyon 300 bin euro tazminat ödemesine karar verdi.

Avrupa'da İslam Düşmanlığı Artıyor

E-posta Yazdır
Avrupa Konseyi bünyesindeki Akil İnsanlar Grubu’nun hazırladığı rapora göre, Avrupa’da Müslümanlara yönelik düşmanlık artıyor. Grubun üyelerinden Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu, "Avrupa'da Müslüman karşıtı söylemlerle oy toplayan siyasi partilerin popülaritesi giderek artıyor" şeklinde konuştu.

Türkçe Konuşan Girişimlerciler Ankara'da

E-posta Yazdır
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan “Türkçe Konuşan Girişimciler”den oluşan heyet, Ankara’daki programları çerçevesinde T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyaret çerçevesinde heyet üyeleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Daire Başkanları ve ülke uzmanlarıyla görüş alış verişinde bulundu.

Sayfa 4 / 6