Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu

TADF’den Minnesota Türk Öğrenci Derneği Başkanına İstifa Çağrısı

E-posta Yazdır
Minnesota Türk Öğrenci Derneği Başkanı Simge Okut'un Minnesota yerel gazetesine verdiği demeçte "Türkiye'de Kürt soykırımı ve katliamı vardır" demesine ilk tepki Türk Amerikan Dernekleri Federasyonundan geldi. TADF Başkanı Ali Çınar, Türk Öğrenci Derneği Başkanlığı yapan bir kişinin ülkemizi karalayıcı demeçler vermesi vatana ihanettir dedi. Başkan Çınar, Federasyon'un Öğrenci Dernekleri ile yakın ilişki içinde olduğunu, bayrak ve vatan sevgisinden yoksun öğrencileri bu tür görevlere seçilmemesi gerektiğini dile getirdi.

TADF 36 Yıl Sonra Kendi Ayakları Üzerinde, Kendi Ofisinde

E-posta Yazdır
1980'li yıllardan beri 1. Avenue üzerinde New York Başkonsolosluğu ve BM Daimi Temsilciliği'nin de bulunduğu Türk Evi'nde faaliyet gösteren Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu yeni idari ofisine taşındı. 18 Haziran'dan itibaren yeni ofisinde faaliyet gösterecek olan TADF böylece yaklaşık 36 yılın ardından kendi ayakları üzerinde duracak. Türk Evi'nin yıkılacak olması nedeniyle son olarak 15 Haziran'a kadar New York başkonsolosluğundan izin alan TADF heyeti, 18 Haziran itibaren Manhattan'ın Midtown bölgesinde 600 3rd Avenue adresinde faaliyetlerine devam edecek.

Türkçe Şampiyonları Manhattan'da Ödüllerini Aldı

E-posta Yazdır

New York'un Türkçe şampiyonları ödüllerini görkemli bir törenle aldı. Türkiye'de yapılan Dünya Finali'nde yarısmaya hak kazandılar.  Bu yıl 11.'si gerçeklestirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda ABD'nin Doğu Yakası'nı temsil etmeye hak kazanan öğrencilere ödülleri Manhattan'da düzenlenen görkemli bir törenle verildi. Onlarca okuldan 150'e yakın öğrenci arasında yapılan elemelerde sarkı, siir, folklör dallarında birinciliği elde eden öğrenciler 31 Mayıs - 16 Haziran tarihleri arasında Türkiye'de yapılan Dünya Finali'nde yarısıyorlar.

Chicago Ortodoksları Türkiye'ye Minnettar

E-posta Yazdır

Chicago Rum-Ortodoks Kilisesi Başkanı Demetrios of Mokissos, "Barthelemous'a yapılması planlanan suikasti engellediği için Türkiye'ye minnettarız" dedi. Türk sivil toplum kuruluşu Niagara Vakfı tarafından ABD'nin Illinoi Eyalet Meclisi'nde resepsiyon düzenlendi. Türkiye'nin Chicago Başkonlosluğu, Chicago Türk Amerikan Derneği, Chicago Türk Ticaret Odası, Illionis Eyalet Meclisi Türk Dostluk Grubu ve Kırgız Amerikan Derneği'nin de desteklediği resepsiyona Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız'ın yanısıra, Eyalet Meclisi Başkanı Michael J. Madigan, ABD Illinois Eyaleti senatörü Dick Durbin gibi politikacıların yanında çok sayıda milletvekili, senatör katıldı.

New York Sokakları Kırmızı Beyaza Boyandı

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 32'ncisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali New York'ta gerçekleştirildi. Madison Avenue'de 53. Cadde'de başlayan yürüyüş 46. Cadde'ye kadar devam etti ardından da her yıl toplanılan Dag Hammarskjold'ta sona erdi. ''New York Goes Turkish'' sloganı ile Mayıs ayı boyunca düzenlenen etkinliklerin sonuncusu olan Türk Günü Yürüyüşe binlerce kişinin ellerinde bayraklarla katıldı.

Sayfa 3 / 9