Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu

ABD Genelinde Türk Dernekleri 10 Kasım Törenleri İle Atatürk'ü Andı

E-posta Yazdır
New York'ta sabah 9.05 gece, 10 Kasım Ulu Önder Atatürk'ün Anma Programı gerçekleşti. Program sunumunu, TADF Başkan Yardımcılarından Dr.Hakan Karalok yaparken, BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, NY Başkonsolosu Levent Bilgen, BM Askeri Ataşe Namık Kemal Çil ve TADF Başkanı Ali Çınar günün anlam ve önemine yönelik konuşma yaparken, Atatürk Okulu öğrencileri şiirlerle Atatürk'ü andı.

Türk Bayrağı, Wall Street'te Dalgalandırıldı

E-posta Yazdır
New York şehrinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Wall Street bölgesindeki Bowling Green Park'a Türk bayrağı göndere çekildi. Törene katılanlar, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını göndere çektikten sonra, okullardan kaldırılan andımızı okudu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) danışmanlarından İbrahim Kurtuluş'un girişimiyle yaklaşık 13 yıl önce New York'ta başlatılan bayrak çekme töreni Genç Türkler Derneği tarafından devam ettirildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) 240 İmam Yasası’na Karşı

E-posta Yazdır
New York merkezli Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Batı Trakya’daki camilerde atanmış müftülere bağlı olarak 240 din görevlisinin atanmasını öngören 3536/2007 sayı ve tarihli yasa ile bu yasada Ocak 2013 tarihinde yapılan ek düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti. Dün yapılan açıklamada TADF, Batı Trakya Türk Azınlığı’na destek vermek için harekete geçeceklerini ve ikili ve uluslararası anlaşmaları ihlal eden bu yasaya karşı uluslararası bir mektup yazdığını açıkladı.

Staten Island Belediye Başkanı James Molinaro: "Türk Toplumu Güçleniyor"

E-posta Yazdır
New York'un beş önemli bölgesinden biri olan Staten Island'ın en üst düzey temsilcisi olan Belediye Baskanı James Molinaro ile TADF Temsilcileri biraraya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Türk toplumunun Staten Island ve diğer bölgelerdeki konumu ve Türk-Amerikan ilişkileri konuşuldu. Belediye Başkanı Molinaro, Türk-Amerikan toplumunun güçlendiğini gördüğünü belirterek, ''Sizlere hizmet etmekten mutluluk duyuyorum," dedi. Bir çok etkinlikte Türk toplumu üyeleri ile beraber olduğunu söyleyen Belediye Başkanı, Türkiye'ye önceden gitmediğini ve görmek için sabırsızlandığını belirtti. Türk toplumunun yerel ve federal seviyedeki resmi temsilcileri ile görüşmesinin çok önemli olduğunu dile getirerek, ''Herşey güzel dostluklar ve ilişkiler ile başlar," dedi.
 

30 Ağustos Zafer Bayramı Kırım Türk Amerikan Birliği'nde Kutlandı

E-posta Yazdır
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nun organize ettiği 30 Ağustos Zafer Bayramı, Kırım Türk Amerikan Birliği merkezinde büyük bir katılımla kutlandı. Açılış konuşmasını yapan Kırım Türkleri Amerikan Birliği Başkanı Naci Tozer, “Böyle bir milli günde sizleri konuk ettiğimiz için mutluyuz" derken, derneklerinin en eski Türk-Amerikan dernekleri arasında olduğunu belirtti.

Sayfa 2 / 9