TÜRKİYE

Başbakan Yeni Kabineyi Açıkladı!

E-posta Yazdır
Beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'ndaki 10 değişikliği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını aldıktan sonra açıkladı. Uzun süredir beklenen kabine revizyonu gerçekleşti. Listeyi dün Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunan Başbakan Erdoğan ardından basının karşısına çıkarak yeni kabineyi açıkladı. Ankara dün tarihinin en hareketli günlerinden birisine sahne oldu. Yerel seçimlerde aday olarak gösterilen kabine üyeleri ve hükümeti hedef alan operasyonda adı geçen bakanların istifasının ardından Başbakan Erdoğan kabine revizyonu için düğmeye bastı.

Süryani Cemaati'ni Karıştıran 31 Kilo Altın

E-posta Yazdır
Süryani Cemaati’ne mensup Mardinli Peltekçi kardeşlerin arasına 31 kilo altın davası girdi. Süryani Peltekçi kardeşler Los Angeles'ta kuyumculuk işi yaptı. Kardeşlerden biri bir süre sonra öldü; diğer kardeş İstanbul’a döndü. İstanbul’a dönen kardeş ölen kardeşinden alacaklı olduğunu iddia etti. Konu Kilise yönetimine gitti. Kilise, âkil insanlardan oluşan bir heyet oluşturdu. Heyet, İstanbul’a dönen kardeşi haklı buldu. Ancak ödeme yine yapılmayınca konu mahkemeye taşındı.

Güler ve Çağlayan Bakanlık Görevinden İstifa Etti

E-posta Yazdır
Oğulları, rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler görevlerinden istifa etti. Bakan Çağlayan, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."

Üç Bakan Oğluna Tutuklama Talebi

E-posta Yazdır
"17 Aralık" operasyonu kapsamında gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, İş adamı Reza Zarrab, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İş adamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu 71 kişi bu sabah Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti.

28 Şubat Sanıklarına Kontrollü Tahliye

E-posta Yazdır
28 Şubat Davası'nda tutuklu son 5 sanığın da tahliyesine karar verildi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyar Köksal, heyeti tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, dönemin Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildiğini açıkladı.  Bu karara "delillerin karartılma ihtimalinin olmaması, sanıkların tutuklulukta kaldıkları süreler" gösterildi.  Sanıklara, adli kontrol kapsamında yurtdışına çıkış yasağı ile 15 günde bir karakola imza atma şartı getirildi.

Sayfa 4 / 103