TÜRKİYE

Yüzde 92 Erdoğan’a Kızdığı İçin Sokakta

E-posta Yazdır
Bilgi Üniversitesi anket yaptı. İstanbul’da üç bin eylemciye niye direnişe katıldığını sordu. İstanbul Bilgi Üniversitesi, üç bin eylemcinin katıldığı bir Gezi Parkı araştırması yaptı. Online anketin sonuçlarına göre direnişin asıl nedeni Başbakan’ın otoriter tavırları. Bilgi Üniversitesi öğretim elemanları Esra Ercan Bilgiç ve Zehra Kafkaslı tarafından hazırlanan ve online ortamda toplam 20 saatte üç bin direnişçi tarafından yanıtlanan anketin sonuçlara göre eylemciler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi belirli bir siyasi parti mensubu değil.

Adana'daki Eylemde Bir Polis Şehit Oldu

E-posta Yazdır
Adana’da Gezi Parkı göstericilerine müdahale sırasında eylemcileri kovalayan Komiser Mustafa Sarı, yapımı devam eden 5 metre yüksekliğindeki alt geçit köprüsünden düşerek ağır yaralandı. Komiser Sarı, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. İstanbul Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla dün de adana da yürüşler düzenlendi. Saat 23.00 sıralarında Adana Ak Parti İl Başkanlığı önünden geçen yaklaşık 500 kişilik grup, "Hükümet istifa" sloganları attı. Ak Parti İl Başkanlığı önünde önlem alan polisin, dağılmaları yönündeki uyarılarına rağmen protestocular bekleyişlerini sürdürdü.  Grubun içinden zaman zaman polis araclarına taş atılması tansiyonu yükseltti.

Taksim Gezi Parkı Olaylarında 915 Kişi Hastanelere Kaldırıldı

E-posta Yazdır
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Güler, "Şimdiye kadar 915 vatandaş hastanelere kaldırıldı. Bugün itibariyle 79 kişinin hastanelerde tedavi görüyor. Bunların 4'ünün hayati tehlikesi bulunuyor ve 8 kişi yoğun bakımda. Bu süreçte 516 güvenlik görevlisi yaralandı" diye konuştu.

Okur Bağış'a Twitter'dan 'Hayır' Dedi

E-posta Yazdır
Milli basketbolcu Mehmet Okur, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın yaptığı etkinlik davetini 'Benim tek bulunmak istediğim yer Taksim' mesajıyla geri çevirdi. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı'nın 10 Haziran 2013'te yapılması planlanan etkinliğe davet edilen Okur, Twitter'da 'Sayın Egemen Bağış, davetiniz için teşekkürler ama benim sadece bulunmak istediğim yer Taksim' mesajıyla Gezi Parkı eylemine destek verdi. Okur ayrıca etkinliğin davetiyesini de Twitter'da paylaştı.

Washington ile Ankara Arasında Gezi Parkı Krizi

E-posta Yazdır

ABD’nin Gezi Parkı’ndaki protestolarla ile ilgili üst üste yaptığı göstericilere destek açıklamalarının ardından bugün iki ülkenin dışişleri bakanları kritik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ankara, Davutoğlu’nun Kerry’ye açıklamalar nedeniyle tepkisini dile getirdiğini söylerken, Washington Davutoğlu’nun Kerry’ye son durumla ilgili bilgi verdiğini, Kerry’nin de bundan memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Sayfa 10 / 103