New York'un Marka Türk Restoranı Satıldı

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - New York'un dünyaca ünlü Times Square bölgesinde faaliyet gösteren Dervish Restaurant'ın binası 10.6 milyon dolara satıldı. Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Salim Görür tarafından 10 yılı aşkın süredir işletilen mekanın daha önce de satıldığı ile ilgili dedikodular çıkmış ancak satış gerçekleşmemişti.  The Real Deal haber sitesinde yer alan habere göre Ascot Properties tarafından satın alınan bina, Witkoff Group'un yeni projesinde ticari mekan ve otel olarak yeniden inşaa edilecek.

Muhtar Kent'in Göz Kamaştıran 5 Yıllık Karnesi

E-posta Yazdır

Cemil Özyurt (Turk Avenue)- Muhtar Kent, 1 Temmuz 2009 tarihinde Coca Cola'da CEO olarak göreve başladığında, Fortune 500'da yer alan bir şirkete üst düzey yöneticilik yapan Türk ünvanını almıştı. Coca Cola'daki performansı tüm dünyanın olduğu kadar Türk iş dünyası tarafından da yakından takip edildi. Kent, beş yılın sonunda Coca Cola'nın cirosunu 31.9 milyar dolardan 48 milyar dolara, karı da 5.8 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkardı. Fortune 500 listesinde 73. sırada aldığı Coca Cola'yı beş yılda 48'nci sıraya taşıdı. Coca Cola'nın vitaminli içecek pazarına yönelmesine öncülük eden ve gazlı içecek pazarındaki vizyonunu değiştiren Kent, cironun karlılığa oranını yüzde 18.2'den 18.8'e çıkardı. 1998-2002 yılları arasında yıllık yüzde 5.8'lik büyüme oranına sahip olan dev şirket, 2002-2012 yılları arasında yüzde 12.3'lük bir bir büyüme trendi yakaladı. Şirketin özsermayesi beş yılda 20 milyar dolardan, 32 milyar dolar çıktı.

Tom Ford İstanbul'da

E-posta Yazdır
Dünyanın en prestijli markalarından Tom Ford’un Türkiye’de ilk mağazası bugün İstanbul Maçka’da açılıyor. Demsa’nın sahibi Demet Sabancı Çetindoğan’ın Türkiye’ye getirdiği Tom Ford’un ilk mağazası yine Çetindoğan’ın sahibi olduğu Maçka otelinde açılacak. Demet Sabancı Çetindoğan dün twitterdan yaptığı açıklamada, “Alışveriş tutkunlarına duyurulur; tüm dünyada yeni yeni mağaza açan Tom Ford artık İstanbul” yorumunu yaptı.

Newsweek Yine Satıldı

E-posta Yazdır
Geçen sene yılsonu son kez basılan ve tamamen dijital mecraya geçen haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. 80 yıllık haftalık haber dergisi Newsweek 2010'dan sonra bir kez daha satıldı. İki sene önce Washington Post Şirketi'ne aitken kapanıp tamamen dijitale geçen Newsweek o sene InterActiveCorp (IAC) şirketine sadece 1 dolara 40 milyon dolarlık borçlarıyla birlikte satılmıştı. IAC Newsweek'i elinde çok fazla tutmadı ve Newsweek'i bir dijital medya şirketi olan International Business Times'a sattı. Satış rakamı açıklanmadı ancak IAC sözcüsü Justine Sacco satışı doğruladı.

Kemal Derviş'ten Küresel Reform Çağrısı

E-posta Yazdır
Brookings Institution Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, marjinal önlemlerin, ekonomilerin karşı karşıya bulunduğu yeni büyük sorunları çözmede yetersiz kaldığını, bu nedenle önemli reformlara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Derviş, kalıcı işsizlik, vasıflı işgücü zorlukları ve emeklilik sistemlerinin mali politikaların merkezine oturduğunu belirterek, "Gelişmiş ülkeler acil bir "yaşlanma' problemiyle karşı karşıya. Yükselen ekonomilerin büyük bölümü de 20 ya da 30 yıl sonra yaşlanacak ve ters piramit şekline gelecek. Şu anda bu sürecin ortasındalar" dedi. Kemal Derviş Dünya Ekonomik Forumu blogunda bir makale kaleme aldı.

TAV, New York LaGuardia Havalimanı İhalesine Giriyor!

E-posta Yazdır
TAV Havalimanları, Aeroports de Paris (ADP) ve ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs ortak girişim grubunun oluşturduğu konsorsiyum, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı Ana Terminali ihalesine teklif vermek üzere yeterlilik aldı. TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları ABD'nin New York kentinde bulunan LaGuardia Uluslararası Havalimanı'nın ana terminal binasının dizayn/yapım/finans/işletim ve bakım-onarımını kapsayan proje için Aeroports de Paris ve Goldman Sachs ile liderlik ettiği konsorsiyum ile birlikte yeterlilik aldı.

Türkiye'nin 500 Büyüğü İhracatta Geriledi

E-posta Yazdır
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 45 yıldır yapılan ve her yıl büyük merakla beklenen araştırma, "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2012" geniş bir rapor olarak açıklandı. İstanbul Odakule'de İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından yapılan basın toplantısında açıklanan Türkiye'nin en Büyük 500 Sanayi Kuruluşu araştırmasının içinde birçok ekonomist ve akademisyenin değerlendirmeleri bulunuyor. Rapordaki verilerin, her yıl olduğu gibi bu yıl da kamuoyunda büyük yankı bulması bekleniyor.

Coca Cola'dan Devrim Gibi Karar

E-posta Yazdır
ABD'li gazlı içecek devi Coca Cola, 1887 yılından bu yana kendisiyle özdeşleşmiş kırmızı ambalaj rengini, doğal tatlandırıcılar kullanılmış ve kafein oranı azaltılmış yeni ürünü için yeşil yaptı. Cola Cola tüketicileri bir hayli şaşırtacak bir yeniliğe imza attı. 125 yılı aşkın süredir kırmızı renk ile bütünleşmiş olan marka geliştirilen yeni ürün için etiketini yeşile çevirdi. Tamamen geri dönüştürülebilir ve yüzde 30 oranında doğal malzemeden oluşması sebebiyle "PlantBottle" ödülüne layık görülen yeni ambalaj, şimdilik yalnızca Arjantin'de uygulanacak.

Dünyanın 500 Büyük Şirketi Arasına Tek Bir Türk Girdi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - Fortune dergisi tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Global 500 Dünyanın En Büyük Şirketleri araştırması yayınlandı. Yıllık cirolara göre yapılan sıralamada dünyanın en büyük şirketi 481.7 milyar dolarlık cirosu ile Hollandalı petrol şirketi Royal Dutch Shell olurken, 469 milyar dolar ile Amerikalı market zinciri Walmart ikinci, 449 milyar dolar ile akaryakıt şirketi Exxon üçüncü oldu. Listeye giren tek Türk firması ise 82,158 çalışanı ve 47.1 milyar dolar cirosu ile 217. sırada yer alan Koç Holding oldu. 2009'da 172., 2010'da 273., 2011 yılında 248. sırada yer alan Koç Holding, 2012'de 31 basamak birden yükseldi.

Muhtar Kent Kötü Havalara Bozuldu!

E-posta Yazdır
ABD’li içecek ve gıda devi Coca - Cola’nın CEO’su Muhtar Kent, şirketin düşüş gösteren çeyrek dönem kârını ekonomik ortamın bozuk olmasına ve kötü hava şartlarına bağladı. Coca - Cola’nın 2. çeyrek kârı 2.68 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin önceki çeyrekte kârı 2.79 milyar dolardı. Gelirler ise yüzde 3 düşüşle 12.75 milyar dolar oldu. Muhtar Kent yaptığı açıklamada,

Sayfa 5 / 58