PRNet A.Ş ‘Uluslararası Kalite Ödülü’ne Layık Görüldü

E-posta Yazdır
Business Initiative Directions (BID) tarafından Paris, Londra, Madrid, Cenevre, Frankfurt ve New York’ta yapılan yıllık toplantılarda, 118 ülkeden şirket liderlerinin bir araya gelerek yaptıkları oylama sonucunda ‘Kalitede Uluslararası Yıldız’ (International Star Award for Quality-ISAQ)  ödülünü bu yıl PRNet A.Ş kucakladı. Daha önceki yıllarda bu ödüle layık görülmüş şirketlerin oyları ile Altın Kategoride ödüllendirilen PRNet, kaliteyi temel alan hizmet anlayışı ile medya takip ve raporlama alanında farkını bir kez daha ispatlamış oldu.

Borsa İstanbul'a, Dünya Devi Nasdaq Ortak Oldu

E-posta Yazdır
Amerikan devi Nasdaq, Borsa İstanbul'un yeni ortağı oldu. Anlaşmayı Nasdaq OMX grubu ünlü Times meydanından duyurdu. Nihai imza ise Eylül ayında atılacak. 3 Nisan'da kurulan Borsa İstanbul A.Ş.'nin sermayesi 423 milyon TL olarak açıklanmıştı. Bir süredir birçok kurumla ortaklık görüşmeleri yürüten Borsa İstanbul ortaklığı ABD merkezli dünya devi Nasdaq ile gerçekleşti. Dünyada 24 borsa yöneten Nasdaq Borsa İstanbul'a ortak oldu. Anlaşmayı Nasdaq New York'un ünlü Times meydanındaki dev ekrandan duyurdu ve o anın fotoğrafını servis etti. Nasdaq ayrıca 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor.

İstanbul Borsası Stratejik Ortaklık İçin İbre ABD'den Yana

E-posta Yazdır
Stratejik ortaklık görüşmeleriyle gündeme gelen Borsa İstanbul (BIST) için, ibre Amerika’yı gösteriyor. BIST’in aradığı ‘küresel oyuncu ve teknoloji sağlayıcı’ kriterlerine uyan ABD merkezli Nasdaq OMX’in ortaklığa en yakın aday olduğu belirtiliyor. Nasdaq OMX, Ermenistan Borsası dahil dünyada 24 borsası bulunuyor. Kurum 50 ülkede 70 borsaya teknoloji desteği veriyor. İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında yeniden yapılandırılan Borsa İstanbul’da (BIST) stratejik ortaklık görüşmelerinde sona yaklaşılırken, ibre Amerika’yı gösteriyor.

500 Büyük Hâlâ Bir Walmart Etmiyor

E-posta Yazdır
Fortune Türkiye’nin belirlediği ‘en büyük 500’ şirketin net satışları 615 milyar TL’yi buldu. Buna karşılık Türkiye’den ilk 500 şirketin toplamı bile ABD birincisi Walmart’a yaklaşamıyor. Tüpraş, ekonomi dergisi Fortune’un, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği “Fortune  500”de, 47 milyar 99 milyon lira net satış ile ilk sırada yer aldı. Bu şirketi 20 milyar 202  milyon 160 bin lira ile OMV Petrol Ofisi ve 17 milyar 139 milyon 179 bin 569 lira ile Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) izledi.

Güllüoğlu Miami Şubesi Açıldı

E-posta Yazdır
Baklavacı Güllüoğlu Florida’nın Miami şehrinde yeni şubesini hizmete açtı. ABD’de ilk olarak New York ve New Jersey'de hizmet vermeye başlayan Gülloğlu, Miami’de açtığı yeni şubesi ile gurbetçilere baklava ve Türk simiti ikram edecek. Miami’nin en işlek bölgelerinden Coral Gables’te açılan Güllüoğlu, kısa sürede büyümeyi hedefliyor.

THY'den New York'ta Golf Turnuvasi

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları (THY), kasım ayında düzenleyeceği ve 12 ülkeden yarışmacıların katılacağı ''Türkish Airlines Open'' adlı golf turnuvasının ABD elemelerini, New York'taki Hudson National Golf Clup'ta gerçekleştirdi. ABD'nin önde gelen şirketlerinden 42 yönetici ile CEO'larının yarıştığı turnuvayı, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve THY'nin ABD Müdürü İhsan Baytan da izledi, dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Ajans Press 60. Yılını Yeni Yerinde Kutluyor

E-posta Yazdır
İstanbul (AA) - Medya takibinde 60'ıncı yılını geride bırakan Ajans Press, Profilo AVM’ye taşınarak, 2.800 metrekarelik açık ofise yerleşti. Mecidiyeköy Profilo İş Merkezi'ndeki yeni ofinin açılışında AA muharibirinin sorularını cevaplayan Ajans Press Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Özkan, 1953’ten bu yana çok yol kat ettiklerini, Sirkeci’de küçük bir ofiste başlayan serüvenin, 180 kat büyüme sonucu bu noktaya geldiğini söyledi. 

Tofaş'tan ABD'ye Doblo Hamlesi

E-posta Yazdır
Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği Fiat Doblo Amerika'ya ihraç edilecek. Fiat Doblo, 268 Milyon Euro’luk ek yatırımla, hem Amerika pazarına uyarlanarak Kuzey Amerika ve Kanada’ya ihraç edilecek hem de mevcut Doblo modeli Türkiye ve diğer pazarlar için yenilenecek. Tofaş’ın, 2014’ün ikinci yarısında üretimine başlamayı planladığı Doblo Amerika projesi kapsamında, 2014-2021 yılları arasında, yaklaşık 175 bin aracın ihraç edilmesi öngörülüyor. Doblo Amerika projesiyle birlikte, 2013-2015 yılları arasında tamamlanması hedeflenen yatırımla, Doblo modelinin yenileme çalışmaları da gerçekleştirilecek ve bu sayede Doblo projesinin ömrü, ilk aşamada 2018’den 2021’e kadar uzatılmış olacak.

Wal-Mart, ABD’de Zirveye Çıktı

E-posta Yazdır
Fortune dergisi, her yıl hazırladığı “ABD’nin en büyük 500 şirketi” listesini yayınladı. 2011 yılı listesinde ikinci sırada yer alan ABD’nin perakende devi Wal-Mart, 2012 yılında liderlik koltuğuna oturdu. Geçtiğimiz mali yılında 469 milyar dolar ciro elde ederek bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 5.9 oranında artıran Wal-Mart’ın net kârı ise 16 milyar dolar oldu. 2012 yılında tarihinin en büyük ikinci kârına ulaşan petrol şirketi Exxon Mobil de, Fortune 500 listesinde ikinci sırada yer aldı.

Yılın İlk Dört Ayında ABD'ye İhracat 1.8 Milyar Dolar Oldu

E-posta Yazdır
2013'ün ilk dört ayında Türkiye'den ABD'ye yapılan ihracat toplamda 1,8 milyar dolara ulaştı. ABD'ye Ocak ayında 394, Şubat'ta 441, Mart'ta 544 ve Nisan ayında 583 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre nisan ayında Türkiye'nin ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu. Bu rakamlar ilk 4 aydaki ihracat, yüzde 5 artarak 48 milyar 943 milyon dolara yükseldi.

Sayfa 6 / 58