Baklavanın Tadı Kaçtı

E-posta Yazdır
Baklavada dünya markası olan Güllüoğlu’nda baba Mustafa Güllü’nün vefatından sonra başlayan, ‘vârislerin ihtarlı ilanlı marka kavgası’ işin tadını kaçırmak üzere. Taraflar uzlaşıp geri adım atmazsa kavga adliye koridorlarında büyüyecek. Türkiye’nin en eski, en güçlü ve belki de en küresel baklava markası Güllüoğlu’nda baba Mustafa Güllü’nün korktuğu miras kavgası ‘vefatından sonra’ yaşanıyor. Hürriyet'ten Sadi Özdemir'in haberine göre Güllüoğlu markasının varislerinin önce marka kullanım haklarıyla ilgili birbirlerine yönelik ihtarlarla başlayan sonra ilanlarla devam eden ‘marka kavgası’ işin tadını iyice kaçıracak gibi görünüyor. Eğer iki taraf uzlaşıp geri adım atmazsa kavga adliye koridorlarında büyüyecek.

THY, Houston Seferlerine Başladı

E-posta Yazdır
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, açılışı yapılan Houston hattıyla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uçuş noktası sayılarını 5'e çıkardıklarını söyledi. THY'nin Houston'a ilk seferi öncesinde düzenlenen, aynı zamanda mart ayı ihracat verilerinin de açıklandığı toplantı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Borusan Mannesmann'dan Houston'a Boru Üretim Tesisi

E-posta Yazdır
Borusan Mannesmann’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde kuracağı kaya gazı sondaj borusu üretim tesisinin temeli Houston’da düzenlenen törenle atıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Teksas Senatörleri ve Teksas Valiliği yetkililerinin katıldığı törende konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 2015 yılında faaliyete geçecek yatırımın Borusan ve Türk çelik sanayi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

New York'a 250 Milyon Dolar Kazandıracak Oto Show Açıldı

E-posta Yazdır
ABD’nin en büyük otomobil fuarlarından biri olan New York Otomobil Fuarı dün kapılarını medyaya açtı. 29 Mart-7 Nisan arasında ziyaretçilere açılacak 113’üncü New York Otomobil Fuarı’nda yaklaşık 7 bin basın mensubu görev yapacak. Bir milyondan fazla ziyaretçi beklenen Manhattan’daki Javits Center’de 85 bin metrekarelik alana kurulan fuarda, binin üzerinde otomobil sergilenecek.

Sabancı Holding Olmuksa'yı International Paper'a Sattı

E-posta Yazdır
Sabancı Holding şirketlerinden Olmuksa'nın tamamı, 70 bin çalışanıyla dünya kağıt devi International Paper'a (IP) satıldı. Şirketin adı da Olmuksan International Paper olarak değişti. IP Avrupa Başkanı Jon Ernst, "Olmuksan International Paper, Türkiye ambalaj sektörünün lideri Olmuksa'nın mirasıyla dünyanın bir numarası International Paper'ın deneyiminin birleşimini temsil ediyor" dedi. 2012'de 28 milyar dolarlık satış yapan IP, Olmuksa'da yatırım ortağı olan Sabancı Holding'e ait hisseleri 101.2 milyon TL'ye satın aldı. Şirket böylece yüzde 87.5 ile çoğunluk hissesine sahip oldu.

New Yorklu Milyarder Nemir Kırdar, Türkiye'ye Yatırıma Devam Ediyor

E-posta Yazdır
Menderes Hükümeti'nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın yeğeni Nemir Kırdar, 12 Eylül referandumu sonrasında başlattığı Türkiye'ye yatırım atağına 3 yeni şirketle devam edecek. İstanbul'un eski valilerinden ve Adnan Menderes hükümetinin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın dolar milyarderi yeğeni Nemir Kırdar, Türkiye'de yatırımlarını artırma kararı aldı. Amcası Lütfi Kırdar'ın 27 Mayıs ihtilali sırasında Yassıada'da yargılandığı dönemde Türkiye'den ayrılan Investcorp'un patronu Nemir Kırdar, 2010'da başlattığı yatırım atağına 3 firmayla devam ediyor. New York merkezli yatırım fonu Investcorp'un Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Al Shroogi, yeni yatırım coğrafyasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Amerikalı Fon Türkiye'de Çıkma Kararı Aldı

E-posta Yazdır
Türkiye'de son dönemde daha yüksek sesle dile getirilmeye başlanan şirket değerlerinin aşırı yükseldiğiyle ilgili eleştiriler sürerken, dünya çapında 14 milyar dolarlık fon yöneten ve bir dönem unlu mamül markası UNO’yu da alıp satan ABD'li özel sermaye fonu Advent International Türkiye'deki ofisini kapatma kararı aldı. Hürriyet Gazetesi'nden Emek Kaplangil'in haberine göre Türkiye'de şimdiye kadar üç büyük yatırım gerçekleştiren ve Advent International, bu kapsamda ekmek ve unlu mamuller üreticisi Uno, otomobil filolarını yöneten InterCity ve mobilya sektörü için üretim yapan Roma Plastik şirketlerine yatırım yapıp daha sonra satışını gerçekleştirmişti.

Türk Kablo Sektörü ABD'de Pazar Arayışında

E-posta Yazdır

Türk kablo sektörünün sekiz firması ABD'de ikili görüşmelerde bulunmak ve pazar araştırması yapmak üzere New York'a geldi. İstanbul Maden Metal İhracatçıları Birliği'ne (İMMİB) bağlı sektörlerden Elektrik Elektronik Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği tarafından oluşturulan TET Wire & Cable Team, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku öncülüğünde New York'ta iş dünyası ile bir araya geldi. Türk Evi'nde yapılan resepsiyona Türkiye'den 2M Kablo, Başoğlu Kablo, Kabtek Kablo, Ören Kablo, Pamukkale Kablo, Sahra Kablo, Üntel Kabloları ve Yılka Kablo & Elektrik temsilcileri katıldı. 

New York ve New Jersey'de Türk Yeme-İçme Mekan Sayısı 200'ü Buldu

E-posta Yazdır
CEMIL OZYURT - TURK AVENUE OZEL - New York ve New Jersey'de faaliyet gösteren Türk yeme-içme mekanlarının sayısı 191'e ulaştı. Turk Avenue tarafından yapılan araştırmaya göre, başlangıçta Türklerin yoğun olduğu semtlerde başlayan ve yıllar geçtikçe müşteri profilini etnikten Amerikalı müşterilere çeviren işletmeler, Brooklyn, New York City ve Kuzey New Jersey'de yoğunlaşıyor. Manhattan adasında tam 63 Türk restoran ve cafe faaliyet gösterirken, New Jersey eyaletinde 43, Brooklyn'de 25 Türk mekan müşterilerini ağırlıyor.

The Marmara New York'taki Otel Sayısını Üçlüyor

E-posta Yazdır
Gürsel Ailesi’nin bünyesindeki otel zinciri ‘The Marmara’, New York’a iki yeni otel açmayı planladı. İlk oteli bu yılın sonunda açacak grup, ikinci otelin çalışmalarına ise ilk otelin bitirilmesinin ardından başlayacak. ABD’de sahip oldukları bir apartmanın otel konseptinde hazırlandığını belirten The Marmara Collection CEO’su Hüseyin Öztürk, “Zaten ABD’de bir otelimiz var. Toplamda 3 otele ulaşacağız. Çalışmaları yıl sonunda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sayfa 8 / 58