Genç Girişimciler Essex Street'te Dönerci Oldu

E-posta Yazdır
New York'ta fast food sektöründe Türk girişimcilerin açtığı mekanlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Manhattan'ın Downtown olarak anılan gece ve eğlence hayatının yoğun olduğu Essex Street'te 20 Kasım 2012 tarihinde yeni bir fast food mekanı daha hizmete açıldı. Daha önce New Jersey New Milford'ta Lodos Restaurant'ı açan Bahri Karaaslan ile Dünya ve Amerika Pizza Şampiyonluğu bulunan Hakkı Akdeniz'in ortaklaşa açtığı Döner Co. Essex Street'te haftanın yedi günü açık olmak üzere faaliyete geçti.

Amerikalı PPG, Polisan'ı Almak İstiyor

E-posta Yazdır
ABD’li dev Polisan’ın peşinde Kriz nedeniyle 18 yıl önce Polisan ile ortaklığını sona erdiren PPG Industries, şirketin çoğunluk hisselerine talip oldu. Polisan Holding’in Başkanı Necmettin Bitlis, “Çoğunluğu vermeyiz ama iyi para verirlerse tamamını satarız” diyor. Hürriyet Gazetesi'nden Emek Kaplangil'in haberine göre, kimya devi PPG Industries, 18 yıl önce kriz nedeniyle ayrıldığı Polisan’a yeniden ortak olmak için temaslara başladı.

Türk Şirketlere Yabancı Sermaye İlgisi

E-posta Yazdır
YABANCIYA SATAN SATANA
Türkiye'nin en büyük market zincirlerinden biri olan Uyum'un İngiliz Tesco Kipa ile satış görüşmelerine başlaması Türk şirketlerine yabancı ilgisini yine gündeme getirdi. Eğitimden finansa, hazır giyimden ilaca kadar birçok sektördeki Türk firmaları yabancılara hisse sattı. Bazı firmalar hisselerinin tamamını satarken bazıları ise azınlık hissesi verip ortak almayı tercih etti. Yılbaşından bu yana gerçekleşen en büyük satın almalari Hürriyet muhabiri Eren Güler derledi. Satınalmalar şöyle:

THY, 15 Boeing Uçağını Filosuna Katıyor

E-posta Yazdır

Türk Hava Yolları (THY), önümüzdeki dönemde gövde uçak ihtiyacının temini kapsamında Boeing firmasından 15 adet kesin, 5 adet de opsiyon uçağın satın alınmasına karar verdiğini açıkladı

Messi ve Kobe’ye 100 Milyon Dolar Bütçe

E-posta Yazdır

Dünyanın önde gelen futbol kulüpleri ve sporcularıyla tanıtımlara imza atan, son olarak da İstiklal Marşı’nın çalındığı reklamla gündeme gelen THY, bu faaliyetlere 100 milyon dolar bütçe ayırıyor. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, insanları bir sefer uçuşa ikna etmenin en iyi yolunun, reklam olduğunu belirterek, “THY’nin tanıtımı ve marka değeri için reklama büyük önem veriyoruz. Futbolun en önemli yüzü olan Messi ile basketbolun en önemli yüzü olan Kobe Bryant’ı aynı reklam filminde oynattık

Türk Mermer Şirketleri Dünyayı Kapladı

E-posta Yazdır

Dünyanın en büyük doğaltaş fuarı Marmomacc 2012’ye bu yıl, tasarımlarını ilginç şov ve gösterilerle bütünleştiren İtalyanlar ile çeşit sayısı 1000’e ulaşan Türk firmaları damga vurdu. Dünya mermer pazarına yön veren Türk mermercileri, doğal taş sektörünün kalbinin attığı Verona’da ki 47’nci Marmomacc Uluslararası Doğaltaş Dizaynı ve Teknoloji Fuarı’na 100 katılımcı firmayla damgasını vurdu.

Türk Su Ürünlerine ABD’de Büyük İlgi

E-posta Yazdır

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkeleri arasında yer alan ABD'yi 'hedef pazar' olarak belirleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun çalışmaları sonrası, bu ülkeye yapılan su ürünleri ihracatı gelirinde yüzde 88'lik artış yaşandığı bildirildi. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun, Boston Su Ürünleri Fuarı'ndan sonra bu kez 24-25 Eylül tarihlerinde Miami'de düzenlenen 16. Amerika Gıda ve İçecek Fuarı'na katıldığını belirtti.

Çin’in Prestijli Dergisi Türkiye’de

E-posta Yazdır

China Today'in Türkiye'de Turkuvaz Medya bünyesinde yayınlanması için, Çalık Holding ve CIPG (Çin Ulusal Yayın Grubu) arasında protokol anlaşması imzalandı. 27 Eylül 2012 tarihinde, Çin Büyükelçisi Gong Xiaosheng ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın katılımıyla, Çalık Holding binasında imza töreni düzenlendi. Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdürü Levent Tayla ile China Today Başkanı Hu Baomin'in protokol anlaşmasını imzaladığı törene, China Today Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Fu Zhibin ile Çin Büyükelçiliğinden temsilciler de katıldı. Çin ve Türkiye'nin iki güçlü medya grubunu bir araya getiren işbirliğinin ön protokolü CIPG Başkanı Zhou Mingwei ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından geçtiğimiz Nisan ayında Çin'de imzalanmıştı.

Teksas’a 10 Türk Oteli

E-posta Yazdır

ABD’de yaşanan ‘kaya gazı’ üretimindeki patlama dünyada çığır açarken, kaya gazı ve petrolün üretildiği bölgelerin dinamiklerini de değiştirdi. Daha fazla yatırımcı ve işçinin akın ettiği bu bölgelerdeki altyapı eksikliği ise Türk şirketleri harekete geçirdi. Adalı Holding, ABD’nin en çok petrol üretimi yapan iki eyaleti Teksas ve Kuzey Dakota’da 10 otel açmaya hazırlanıyor.

Yemeksepeti.com’a 44 Milyon Dolara Amerikalı Ortak

E-posta Yazdır

İnternet üzerinden yemek siparişi almak için 11 yıl önce kurulan ‘yemeksepeti.com’a dünyanın en büyük 10 yatırım fonundan biri olan Amerikan General Atlantic 44 milyon dolara azınlık ortak oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuduktan sonra, San Francisco Üniversitesi’nde MBA yaparken internette yemek sparişi platformu fikrini bulan Nevzat Aydın, 24 yaşında yemeksepeti.com’u yarattı. Nevzat Aydın’ın eğitimini yarıda bırakarak iki arkadaşıyla birlikte 2001 yılında 150 bin dolar sermaye ile kurduğu yemeksepeti.com, daha önce de European Founders Fund’u yüzde 20 ortak almıştı. 14 milyar Euro fon büyüklüğüne sahip General Atlantic’in yatırımının ardından da kurucu ortaklar yönetimi sürdürecek.

Sayfa 10 / 58