Midnight Express'in Kahramanı Bir Kez Daha Özür Diledi

E-posta Yazdır
Turk Avenue - İstanbul'da uyuşturucu kaçırdığı sırada yakalandıktan sonra hapse düşen ve hapiste yaşadıkları Midnight Express filmine konu olan Amerikalı Billy Hayes, filmde yansıtılan Türkiye imajı için bir kez daha özür diledi. New York'ta Off Broadway'de oynayan Midnight Express Ride oyunu sonrasında Türk Amerikan toplumunun önde gelen isimleri ile buluşan ve iki saate yakın sohbet eden Hayes ve eşi, kendisinin yönetmene verdiği hikaye ile filme çekilen konunun çok farklı olduğunu belirtti. Hayes, ''Türk toplumunu ve Türkiye'yi çok seviyorum. Filmin bu şekilde Türkiye imajını sarsacağını bilseydim, hikayeyi onlara vermezdim,'' dedi.

ABD Rüyası Acı Bitti

E-posta Yazdır
Muğla Ortaca Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra Sarıgerme'deki 5 yıldızlı bir otelde aşçı olarak çalışan Uğur Gerçek (27) 3 yıl önce ABD'ye gönderildi. Kendisini geliştirmek için gittiği ABD'de, çalıştığı otelde tanıştığı Jenney Izaguirre (25) ile evlendi. Kendisi gibi aşçı olan eşiyle aynı otelde çalışan Gerçek, ABD'ye yerleşti.

Amerika'daki Türklerle İlgili Öğrenmek İstediğiniz Tüm İstatistikler

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Amerika'daki Türklerle ilgili en son bilgileri içeren istatistikleri hayli enteresan verilere sahip. 2009-2011 American Community Survey ve 2011 Yearbook of Immigration Statistics verilerinden elde edilen verilere göre ABD'deki Türk sayısı 192 bin 416. Bunların 28 bin 967'si New York'ta, 22 bin 476'sı California'da yaşıyor. ABD'deki Türklerin yüzde 45'i Amerika doğumlu, ABD dışında doğanların (105,858) yüzde 42'si Amerikan vatandaşlığına geçmiş durumda. Evde Türkçe konuşulma oranı yüzde 63. Türklerin yüzde 42.6'sı lisans ve lisansüstü bir dereceye sahip. Yüzde 17.3'ünün sağlık sigortası bulunmuyor. Ortalama 57 bin dolar gelire sahipler. Bir Amerikalı'nın ortalama geliri 50 bin 54 dolarken, Amerikalı Türkler, ülkedeki Amerikalılar'dan daha yüksek gelir ortalamasına sahip. 2011 verilerine göre Türklerin işsizlik oranı yüzde 6.2, ABD ortalaması ise yüzde 9 civarında. 

New York Gezici Konsolosluk Hizmeti 22-23 Şubat'ta Atlanta'da

E-posta Yazdır

Turk Avenue - T.C. New York Başkonsolosu Levent Bilgen döneminde ilk kez 2012'de başlatılan 'Gezici Konsolosluk' hizmeti 22-23 Şubat tarihleri arasında Atlanta, GA'da gerçekleştirilecek. İlki 3 Haziran 2012'de Levittown, PA'de gerçekleştirilen gezici konsolosluk hizmetine gösterilen yoğun ilgi, hizmetin düzenli aralıklarla devam etmesini sağladı. Daha önce Levittown, Miami, Atlanta, Tampa, Charlotte'ı da ziyaret eden New York Başkonsolosluğu, Atlanta'ya ikinci kez gidiyor. Askerlik, nüfus, pasaport gibi işlemlerin verildiği gezici konsolosluk, New York'a gelip gitmede sorun yaşayan vatandaşların zamandan ve paradan tasarruf sağlamalarına imkan veriyor.

Son Saray Ressamı

E-posta Yazdır
Haydar Hatemi, Osmanlı ve İran sanatı üzerine eserler veren bir ressam. 1997 yılından bu yana Katar Kraliyet Ailesi’nin saray ressamlığını ve sanat danışmanlığını yapıyor. Orta Çağ’da başlayan saray ressamlığı geleneğini sürdüren son temsilcilerden biri. Ağırlıklı olarak Osmanlı sanatı üzerine çalışan Haydar Hatemi, Al Jazeera’ya verdiği özel röportajda, sanatını, yaşamını ve saray ressamlığının nasıl bir iş olduğunu anlattı.

Sayfa 9 / 98