Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü'ne Atandı

E-posta Yazdır
Ukrayna’da görev süresi dolan Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, başkent Kiev’den ayrıldı. Büyükelçi ve ailesi, Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve büyükelçilik mensupları tarafından Kiev Borispol Havalimanı’nda uğurlandı.

Amerika, Büyükelçi Ricciardone'nin Hedef Olmasından Rahatsız

E-posta Yazdır
Rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone’yi hedef alan suçlamaların ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sonunda yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Jen Psaki’nin imzasıyla yayınlanan bildiride “Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz” denildi ve bu konudaki kaygıların Türk yetkililere de iletildiği açıklandı.

64 Yıl Türkiye İçin Çalışan Amerikalı Öldü

E-posta Yazdır
Razi Canikligil - Hürriyet- Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde 64 yıldır kesintisiz çalışan devlet memuru Amerikalı Jimmy vefat etti. BM Temsilciliği’nde 1949 yılında ofisboy olarak işe başlayan diplomatlarımızın “Jimmy” diye hitap ettikleri James Burns (85), rahatsızlanarak kaldırıldığı Brooklyn’deki Kingsbrook hastanesinde geçen pazar öldü.

Celal Bayar'ın 60 Yıl Önceki ABD Ziyaret Anısı Wall Street'te Yaşatılıyor

E-posta Yazdır
Cemil Özyurt - Turk Avenue Özel - Türkiye Cumhuriyeti'nden ABD'yi ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dı. Ziyaret, Amerika Başkanı Dwight Eisenhower’ın davetiyle 28 Ocak-27 Şubat 1954 tarihleri arasında bir ay sürdü. 60 yıl önceki ziyaretin anısı bugün hala New York'un Wall Street bölgesinde bir kaldırıma yazılan plaka ile yaşatılıyor.

ABD'ye Göç Eden İlk Türkler'e Ne Oldu?

E-posta Yazdır
ABD'ye Osmanlı topraklarından gelen bir Türk göçmen. (1912)Özge Övün Sert - Voice of America - Bu hafta Amerika’ya gelen ilk Türklerden bahsetmek istiyorum. Bu ülkedeki Türk toplumu son 10 yılda hem sayıca arttı hem de daha organize olmaya başladı. Amerika’daki Türkler artık seslerini her ortamda duyurabiliyor. Yine de Ermeni, Yunan ve Yahudi lobilerini örnek aldığımızda siyasi yapılanmamız yeni başladı. Peki Amerika’ya Türkler ilk kez ne zaman geldi? Düşündümk ki, çok uzun bir tarihe sahip olan Amerikalı Türklerin bu kıtaya göç edişine ışık tutarsak, Amerika’daki kültürel ve siyasi varlığımızı daha iyi anlamış oluruz. İsterseniz öncelikle genel tarihi bilgilere bir göz atalım. Ardından Amerika’ya ilk göçleri inceleyen ve bu konuda Georgetown Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak araştırmalar yapmış olan Dr. Şebnem Akçapar ile yaptığım söyleşiden alıntılara yer verelim.

Sayfa 10 / 98