Türkiye Siber Ordusunu Kuruyor

Pazar, 04 Kasım 2012 10:00 Facebook'ta Paylaş

Siber güvenlik ordusu kurmak için harekete geçen Türkiye, ABD ve İsrail’in siber güvenlik kadrolarında görev yapan çok sayıda Türk hacker belirledi. Bu isimler, belli bir ücret karşılığında Türkiye’ye getirilecek.

 


TÜRKİYE,  ABD VEİSRAİL’DEKİTÜRKHACKERLERİGERİÇAĞIRIYOR

TÜRKİYE siber güvenlik ordusunu kurmak için harekete geçti. Amerika ve İsrail’in siber güvenlik kadrolarında çok sayıda Türk hacker çalıştığını tespit eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bu hackerları Türkiye’ye geri döndürmek üzere harekete geçerken, oluşturulacak ekiple Türkiye kendi yüzde yüz yerli siber güvenlik yazılımını üretecek.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında “Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı. Dünyanın yeni savaş modeli olarak nitelendirilen siber saldırılara karşı Türkiye de kendi sistemini oluşturacak. Gün geçtikçe çalışmalarına daha da hız veren Bakanlık siber orduyu kurmak için kamu-özel ortaklığına gidecek.

Dünyanın yeni savaş modeli

Vatandaşın günlük yaşamını kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini arttırmak için işlerini devletle fiziki ortamda temasa geçmeden çok daha kolay ve günün her saatinde yapabilmesine imkan tanıyan internet alanının günden güne gelişmesiyle birlikte siber güvenlik daha da önem kazandı. Siber güvenlik ve bu konuda alınacak önlemler, Milli Güvenlik Kurulu’nun hemen her toplantısında öncelikli gündem maddesi olarak da yer alıyor. Siber saldırılar internet üzerinden elektronik her şeyi durdurabilir, devletin gizli dosyaları dışarı sızabilir ve ülkeyi bir anda milyarlarca dolar zarara uğratabilir. Bu yüzden Türkiye yeni dünya savaşına karşı siber ordu hazırlayacak.

Hem zehir hem panzehir satıyorlar

Dünyada siber güvenlik sistemini en iyi şekilde kullanan ülkeler olarak Amerika ve İsrail gösteriliyor. Bu ülkeler dünyanın dört bir yanından getirdikleri başarılı hackerları kendi bünyelerinde çalıştırarak dünyaya hem virüs hem de siber güvenlik yazılımı üretiyor. Bu sayede Amerika ve İsrail hem bu virüsü hem de bu virüse karşı oluşturulan siber güvenlik yazılımını ülkelere yüksek meblağlara satarak ülkesine ciddi bir kazanç sağlıyor. Ayrıca dünyada diğer ülkelerin bu alanda çalışmaları olmadığı için bu iki ülke kendi sistemlerini tehdit edecek bir virüsle de karşı karşıya kalmıyor.

Yüzde 100 yerli yazılım olacak

Türkiye, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak ve kendi siber güvenlik sistemini oluşturmak için çalışmaları başlattı. Bu konuda özellikle Amerika ve İsrail başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Türk hacker ve yazılımcıları Türkiye’ye çağırarak kendi bünyesinde çalıştırmayı hedefliyor. Böylece Türkiye’nin siber güvenlik yazılımları yüzde yüz yerli yapılması planlanıyor. Öte yandan siber güvenlik yazılımlarının yapılması için devlet memurluğu çerçevesinde kadro oluşturulmayacak. Bunun için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihaleye çıkarak Türk yazılım firmalarıyla kamu-özel ortaklığı kuracak. Bu sayede Türkiye’nin parası hem dışarı çıkmayacak hem de kendi güvenliğini kendi sağlayacak.

Siber güvenlik merkezi kurulacak

Son günlerde devlet kurumlarına yapılan siber saldırıların önüne geçmek için de siber saldırı strateji planı hazırlandı. Bu kapsamda Bakanlık ve TÜBİTAK siber saldırıları önlemek amacıyla “Siber Güvenlik Merkezi” kuracak. Güvenlik merkezi bu alanda siber saldırılara müdahale edecek. Ayrıca sistem her zaman saldırı çalışmalarıyla ilgili test edilecek.

Tersine beyin göçü yaşanacak

ABD ve İsrail dünya çapındaki başarılı hackerları belirleyerek bunları yüksek ücretler karşılığında ülkelerine götürüyor. Bilim ve teknoloji alanında olduğu gibi bu alanda da bir nevi beyin göçü yaşanıyor. ABD ve İsrail’in siber güvenlik kadroları arasında çok sayıda Türk hacker da bulunuyor. Bunları tespit eden Ulaştırma Bakanlığı, ABD ve İsrail için çalışan Türk hackerları belli ücretler karşılığı Türkiye’ye transfer etmeye hazırlanıyor. Bu konuda teklif hazırlanmış durumda. (Ahmet Fatih Erturan, Star Gazetesi)