Ankara ve Viyana Ticaret Odaları Kardeş Oluyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Ankara Ticaret Odası(ATO), Viyana Ticaret Odası ile “kardeş” olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Mayıs ayında Avusturya’ya yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen “Kardeş Odalar Projesi” için Viyana’ya giden ATO Başkanı Bezci, önemli temaslarda bulundu. Bezci, iki oda arasında gerçekleştirilen işbirliğinin her iki ülke için de yararlı olacağını ifade etti.
Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, ATO Başkanı Salih Bezci, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçtiğimiz Mayıs ayında Avusturya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında gündeme gelen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından da desteklenen “Kardeş Odalar Projesi” için Viyana’ya davet edildiği bildirildi. Açıklamada, Viyana Belediyesi’nin daveti üzerine beraberindeki heyetle birlikte Viyana’ya giderek temaslarda bulunan Bezci’nin, Viyana Ticaret Odası Başkanı Brigitte Jank’ı ziyaretinde, “Kardeş Odalar Projesi”nin ayrıntılarını görüştüğü belirtildi. Ziyaret sırasında, heyetler arasında teknik görüşmelerinde olduğu kaydedilen açıklamada, “ATO ile Viyana Ticaret Odası arasındaki ‘Kardeş Odalar Protokolü’, Viyana Belediye Başkanı’nın Eylül ya da Ekim ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanacak” denildi.

İHRACATIN YÜZDE 50’SİNDEN FAZLASI AVRUPA’YA YAPILIYOR
Açıklamaya göre, ATO Başkanı Salih Bezci, iki oda arasında gerçekleştirilen işbirliğinin her iki ülke için de yararlı olacağını ifade etti. Ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve özel sektörler arasında yeni bağlar kurulması konusunda, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü belirten Bezci, “Amacımız Türkiye ve Avusturya arasında bir yakınlaşmaya, ticaret aracını kullanarak ön ayak olmak ve birbirimizden güç alarak önemli işler başarmaktır” dedi. Bezci, Türkiye’nin son 30 yılda ekonomi ve ticaret alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini, özellikle otomotiv, inşaat ve tekstil sektörlerinde kendi markasını ve tasarımlarını oluşturmaya başladığını vurgulayarak, ihracatımızın yüzde 50’sinden fazlasının Avrupa’ya yapıldığını bildirdi.

Türkiye’nin Avusturya’ya yönelik ihracatında giyim eşyası, işlem görmüş meyve ve müstahzarları, alüminyum, binek otomobiller, ham mineraller, evlerde kullanılan makine, cihaz ve aletlerin en önemli ihraç kalemlerini oluşturduğunu anlatan Bezci, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında yaklaşık 2 milyar Euro’ya çıktığını kaydetti. Bezci, şöyle devam etti:

“140 binden fazla üyesi ile Türkiye’nin ikinci büyük odası olan Ankara Ticaret Odası, her iki ülkenin firmalarına destek olmak, Avusturya’daki işadamları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine girmek konularında üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır. Bu bağlamda, ortak fuarlar düzenlenmesi, iki ülke iş adamlarını bir araya getirmek ve yakınlaştırmak amacıyla ticaret odaları arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve ortak yatırımlarda bulunulması ticaret hacmindeki gelişmeye ek bir ivme kazandıracaktır.”

İki ülke arasında coğrafi yakınlık ve ekonomik-ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli hukuki altyapının mevcut olduğunu hatırlatan Bezci, “Diğer taraftan, Türkiye’nin sanayi üretim potansiyeli ve diğer birçok olumlu etken göz önünde bulundurulduğunda, yoğun işbirliği için gerekli zemin vardır” dedi.
Avusturya’nın kişi başına milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer aldığını belirten Bezci, bu ülke daha sıkı bir ticari işbirliğinin ülkemiz için önemli olduğunu da kaydetti. Viyana temasları çerçevesinde işadamları ve “marka şehir uzmanları” ile de bir araya gelen Bezci, mega projeler olarak adlandırılan Viyana Uluslararası Merkezi, Viyana İkiz Kuleleri ve Viyana Sanat Evi’ni de yerinde inceledi.(ANKA)