Asil Nadir Mahkemeye 135 Ton Parayı Yerine Nasıl Koyabileceğini Sordu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile ilgili İngiltere’de devam eden yasal süreçte şahitler dinleniyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta görülmeye başlanan davada, Nadir “Polly Peck” adlı şirketin sahibiyken 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Yolsuzluk iddialarında bulunan SFO’yu savunan avukatların hazırladığı 180 sayfalık iddianamede Nadir, şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına 1987-1990 yıllarında yaklaşık 150 milyon sterlin para aktarmakla suçlandı.
 
 
 
135 tonluk banknot
 
İddianamede yer alan bir diğer ilginç bilgi de, Asil Nadir’in şirketten aldığı parayı dengelemek için yerine koyduğunu iddia ettiği nakit paranın 135 ton ağırlığında olduğu ve banknotların üst üste konulduğunda Trafalgar meydanındaki Nelson sütundan 300 kat uzun olduğuydu. Avukat Shears, 52 metre uzunluğundaki Nelson heykeli örneğini vererek, yerine konduğu iddia edilen paranın 135 ton olduğunu savundu. Shears, Polly Peck’ten alınan 6 milyon sterlinin dengelenmesi için 148.8 milyon liranın 100 TL’lik banknotlar halinde yatırıldığının iddia edildiğini ifade ederek, “Nadir’in annesi fiziki olarak bu ağırlıktaki parayı nasıl taşıdı?” dedi. (Hürriyet)