Twitter ve Sosyal Diplomasi

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Turk Avenue Editörü Cemil Özyurt’un 24 Mayıs 2011 tarihinde attığı bir tweet dikkatimi çekti: “Twitter'in gücünün farkında olmayan ünlülerin, kendi yazmadıklari tweet'leri takip edecek kadar saf mı görünüyoruz?”

Bu tweet’ten anladığım kadarıyla bir çok ünlü insan, fikir sahipleri, siyasetçiler hesapları olduğu halde başkalarına tweet attırıyorlar, tweet atmıyorlar veya hiç bir şey paylaşmıyorlar. Öncelikle bu bir sorumluluk işi. Hesabınız varsa ve binlerce takipçi bekliyorsa onların beklentilerine cevap verilmeli. Böyle bir sorumluluk hissedilmiyorsa hesap kapatılmalı. Bu isimlere bir kaç örnek vermek gerekirse, gazeteci Fehmi Koru, sanatçı Sezen Aksu, futbolcu Emre Belezoğlu, başarılı oyuncu Tuba Büyüküstün ve Muhteşem Yüzyıl Dizisi'nde Pargalı İbrahim Paşa rolündeki Okan Yalabık.

Bu ünlüler, ‘’Biz sadece takip ediyoruz, başkalarından öğreniyoruz,’’  diyebilirler. Bu da anlaşılabilir bir gerekçe. Bu durumda başka bir isimle hesap açmak daha akla yatkın. Halka mal olmuş kişilikler binlerce insanı bekletmemeli. Bu konsere bilet alıp dinlemeye gittiğiniz bir sanatçının sahneye çıkmayıp sizi saatlerce bekletmesine benziyor.  Bir önceki tweet’leri Iyi kullananlar ve kullanıyormuş gibi yapanlar yazısından sonra pek çok farklı yorum aldım. Çoğu pozitif olan bu yorumların bazılarında Tweet’lerin Türkiye’de başka türlü kullanıldığı ve hala anlaşılamadığı yönündeydi.

Fatih Altaylı da bu konuda “Sosyal Patlama” adlı bir yazıyı kaleme aldı. Kendisinle Twitter’da çok yavan muhabbetler olduğu konusunda aynı fikirdeyim (özellikle Ahmet Hakan’a bayan takipçilerinin yazdıkları) ama aynı zamanda bu aracın istendiği gibi kullanılması taraftarıyım. Takip etmeme, karşı olsam da hesabı kilitleme, istenmeyeni bloklama gibi bir sürü seçenek var. 28 Mayıs’ta spor yazarı Bilgin Gökberk tweet’inde “Kimseyi bloklamiyorum.. Bazıları bloklanmaya bile değmez, bu bir... birinin düşüncesi, yazdığı yüzünden bloklanmasi ters geliyor bana, bu da iki” diye yazmıştı.  Ben de Gökberk gibi düşünüyorum. Kimsenin fikir ve düşüncesi, saygısızlık ve terbiyesizliğe dönüşmediği müddetçe kesinlikle blok edilmemeli.

Sosyal medyanın sivil diploması aracı olarak kullanılması ise yeni yeni yaygınlaşan ve etkili olan bir seçenek. Buna bir kaç örnek vererek açmakta fayda var.
23 Mayıs’ta Washington Post Gazetesi'nin yemek eleştirmeni Tom Sietsema tweet’ten İstanbul’a gideceğini söyledi ve restoran tavsiyeleri istedi. Ben de dahil olmak üzere bir çok takipçi İstanbul'daki güzel restoranları listeleyen cevaplar yazdı. Twitter’da gezinen bu yazışmalar Türkiye Washington, DC Büyükelçisi Namik Tan’ın kulağına gitti ve Büyükelçi Tan, Tom Sietsema daha İstanbul için uçağa bile adımını atmadan kendisini evine davet etti. Türk Büyükelçisinin evinde yediği yemekle Türkiye ile tanışmış oldu. Etkili değil mi?

Acaba Amerikan dışişleri sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Merak ettim. Amerikan Dışişleri Bakanlığı tweet’lerini bir süre takip ettim. Diplomatik mesajlar atıyorlar, ilgilenenlere çok faydalı.  Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Başka ülkeler de bulunan ABD Büyükelçilerinin tweet’lerini RT ediyorlar, yani verilen mesaji binlerce kişiye ulaştırıyorlar. Bizim Dışişleri de yapabilir, hatta Orta Doğu’da büyük bir rol oynanmak icin soyunulduysa Arapça tweet bile atılabilir. Önemli olan büyük kitleye gereken mesajin bir tıkla verilebilmesi. Ne dersiniz etkili olur mu?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim mitingleri sırasında Facebook’u eleştirse de, seçim öncesi dönemde Twitter’ı hızlı ve iyi kullandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in takipçi sayısı 100 bini aşmış durumda ve Gökçek her gece geç saatlere kadar Ankaralı hemşehrileri ile şehrin problemlerini tartışma imkanı buluyor.  Batman Valisi Ahmet Turhan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de etkisiyle olsa gerek, Twitter'a merhaba diyenlerden oldu. Fenerbahçeli futbolcu Gökhan Gönül, kendisi ile ilgili soruya doğru cevap veren takipçilerine forma hediye ediyor. Mehmet Ali Birand ameliyat olacağı için takipçilerinden dua etmelerini istiyor. 

Sosyal medyanın siyaset, spor, medya ve diplomasi dünyasına yansılamaları kullanıcı sayılarının artışına paralel artmaya devam edecek. Önemli olan sosyal medya aracını kim, ne şekilde kullanacak ve mesajını en iyi şekilde takipçilerine ulaştıracak.

22 Haziran 2011 -
Ali Günertem'i Twitter'dan takip etmek için

Facebook

Youtube