YENİ GİRİŞİMLER

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

İzmir Özel Türk Kolej Mithatpaşa Kampüsü öğrencileri Uzay Kampı Türkiye üssünden NASA Marshall Uzay Merkezi üssüne bağlanarak, program başlangıcından bu yana NASA ile yapılan konferanslardan 100. gerçekleştirdi. Konferansa pasta keserek başlayan öğrencilere, programda yer alan diğer okullar Johnson Ericson School (ABD), School4Child (Polonya), Ataşehir Doğa Okulu (İstanbul), Kemerburgaz Doğa Okulu (İstanbul), SEV İlköğretim Okulu (İzmir) ve Acıbadem Doğa Okulu (İstanbul) temsilcileri de sürpriz misafir olarak katılıp NASA Marshall Uzay Merkez üssünde görev yapan Anderson isimli yetkiliye verdiği desteklerden dolayı teşekkür ettiler. Sürprizi şaşkınlıkla karşılayan Anderson, memnuniyetini Tüm okullara çok teşekkür ederim, böyle bir programda yer almaktan dolayı çok mutluyum, sözleriyle aktardı.
 Sunumunda Mars yüzey ve atmosfer koşullarının yaşam formu oluşabilmesi için diğer gezegenlere göre daha uygun olduğunu, geçmişte de kompleks karbon molekülleri bulma ümidiyle birçok robot gönderildiğini aktaran Anderson, daha detaylı araştırmalar yapmak için gönderilmesi planlanan astronotların 2,5 yıl sürecek yolculuk boyunca tüketecekleri gıdalar ve oraya vardıklarında uygun yaşam koşullarının nasıl oluşturulacağıyla ilgili bilgiler verdi.
 
Anderson, fotoğraflarla aktardığı sunumda iniş yapıp çalışmak için en uygun alanların kutuplar ve ekvator bölgesi olduğunu, Marsa gidecek mürettebatın orada kuracakları sistemle kendi yiyeceklerini yetiştireceğini. Yüksek radyasyon tehdidine karşı da lav tüpleri projesi üzerinde çalışıldığını söyledi. Sunumu dikkatle dinleyen İzmir Özel Türk Koleji öğrencileri Mars gezegeninde yaşayacak insanların karşılaşabilecekleri problemlere çözüm olarak hazırladıkları su filtrelenmesi, ulaşım, Dünya ile iletişimin kurulması projelerini anlattılar.
 
Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı (GFTSE) Müdürü R. Tolga Yıldırım, PSSP ile toplamda altı bin öğrenciye ulaşıldığını ve bu programın öğrencilerin gelişimine çok olumlu katkılarda bulunduğunu ifade ederek, yapılan proje hakkında şu bilgileri verdi: İlkini 18 Temmuz 2003 yılında Johnson Uzay Merkezi ile yaptığımız videokonferans bağlantılarının bugün 100. gerçekleştirdik. Toplamda yaptığımız videokonferans sayısı da 189 gibi bir rakama ulaştı.  Bu hem bizim hem de projede bizimle birlikte yer alan tüm eğitim ve bilim gönüllüleri için gurur verici. Projeye ilk başladığımızdan bu yana, dünyanın çeşitli yerlerinden altı bini aşkın öğrenci birlikte çalışarak sunumlar yaptı ve yine NASA uzmanlarınca verilen eğitimlere katılarak uzay, mühendislik ve diğer bilimsel konularda bilgiler aldı. Projede bu yıl Gaziantep, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerden 13, ABD 5, Kanada, İtalya ve Polonya 1, olmak üzere toplam 21 okul yer alıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki geleceğin liderlerini  uzay çatısı altında bir araya getirmek ve birlikte çalışmalarını sağlamak muhteşem bir duygu.
 
Kardeş Okullarla Bilim Programı Öğrencilerin Ufkunu Açıyor
 
Türk ve dünya gençlerine uzay bilimlerini sevdirirken aynı zamanda öğrencilerin birbirleriyle uzun süreli küresel dostluklar kurmalarını amaçlayan Kardeş Okullarla Bilim Programı, Uzay Kampı Türkiye ve Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı (GFTSE) birlikteliğinde yürütülüyor.  Bu programa katılan öğrenciler, önce farklı ülkeden okullarla eşleştiriliyorlar daha sonra da NASAnın uzaktan öğrenim websitesinden uzayla ilgili seçtikleri konuları birlikte çalışıyorlar. Yaptıkları çalışmaları NASA tarafından konunun uzmanına videokonferans bağlantısıyla sunup, onun aktardığı ilginç bilgileri dinleme ayrıcalığına sahip oluyorlar. Program sonunda da Uzay Kampı Türkiye’de düzenlenen özel 6 Günlük Yaz Kampına katılarak hem birbirleriyle yüzyüze tanışmış oluyorlar hem de bir NASA astronotundan bilgi alma ayrıcalığına sahip oluyorlar. Bu yıl 29 Haziran-5 Temmuz döneminde düzenlenecek programa NASA Astronotu Richard Linnehan katılarak öğrencilere uzayla ilgili tecrübelerini aktaracak. Ayrıca öğrenciler videokonferanslar aracılıyla eğitimler aldıkları NASA uzmanı Scott Anderson’la da bir araya gelerek kendisinden eğitim alma imkanına kavuşacaklar.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

CBaglan Nurhan Smallemil Özyurt - Internet üzerinde sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanması ile gündeme gelen Virtual Private Network, VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisi bugün dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Facebook, Twitter, Youtube gibi yasaklı sitelere tünel teknolojisi üreten şirketler sayesinde IP adresi belirlenme imkanı olmaksızın internete girme imkanı veriliyor. Özellikle Arap Baharı sırasında Tunus ve Mısır gibi ülkelerde milyonlarca insan, yasaklı siteler Twitter ve Facebook sosyal ağına bu tünel teknolojisini bağlanarak girdi. Arap Baharına bir anlamda bu yasağı delinmesine imkan tanıyan şirketler vesile oldu. Son dönemde Türkiye içinde de girişi yasaklanan Youtube, bu teknoloji sayesinde ziyaret ediliyor. Twitter yasağı da yine bu teknoloji sayesinde delinmişti. Halen dünya genelinde 600 milyon insan internet yasağı ile karşı karşıya. Mountain View, CA merkezli VPN şirketlerinden biri de AnchorFree. HotSpotShield ürününün sahibi olan şirketin kurucusu David Gorodyansky, Eugene Malobrodsky ve büyük hissedar konumunda ise bir Türk kadın girişimci, Bağlan Nurhan Rhymes bulunuyor.


2006 yılında 6, 2008 yılında 4.8 ve son olarak Goldman Sachs yatırım bankasından 52 milyon dolar C serisi yatırım alan AnchorFree, Kasım 2005 tarihinde kuruldu. Halen 70 kişinin çalıştığı şirketin teknolojisini kullanan dünya genelinde 20 milyon kullanıcı var bunun 2 milyonu da Türkiye merkezli.

Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve Carnegie Mellon University mezunu olan Rhymes, şirketin piyasa değeri olarak 1 milyar dolar biçtiklerini ve ücretsiz yükleme imkanı tanıdıkları için diğer şirketlerden daha avantajlı olduklarını söylüyor. Halen internet ortamında tünel teknolojisi imkanı sunan desktop bazlı 12, mobil tabanlı 15 kadar firma bulunuyor.

Kullanıcıların bilgilerine ulaşmak istedikleri için zaman zaman hükümetler ve FBI ile de karşı karşıya geldiklerini de vurgulayan Rhymes, kendi sunucularında hiçbir bilgiyi saklamadıkları için kimseye de bilgi vermek zorunda kalmadıklarını söylüyor: Biz sunucularımızda kullanıcıların bilgilerinin saklanmaması için daha fazla para harcıyoruz. Normalde bu bilgileri saklamak daha ucuza sağlanırken, müşterilerin güvenliğine önem verdiğimizi göstermek için fazla para harcayıp sunucularda bilgi depolamıyoruz.

Şirketin Amerika dışında İsviçre merkezli bir diğer ofisi de bulunuyor. Rhymes, hedeflerinden birinin şirket satın alma veya birleşme ile halka açılmak olduğunu söylüyor.

AnchorFree deneyiminden önce reklam ajansı LSF Interactive başkan yardımcısı ve YouSendIt.com sitesinin reklam departmanını yapılandıran, sadece yasaklı sitelere ulaşmak isteyenlerin değil politik sorunlar nedeniyle diğer ülkenin yayınlarını seyredemeyen ülkelerde de tercih edildiklerini söylüyor. Mesela İrlanda topraklarında İngiliz televziyonu BBC kanalını seyredemeyenler AnchorFree hizmetini kullanıyor.

Hizmet sadece sosyal medyanın yasaklandığı ülkelerde kullanılmıyor. Kullancılar hangi ülkeden giriş yapıldığının bilinmesini istemedikleri zamanlarda da bu hizmetten yararlanmayı tercih ediyor.

Rhymes, Mısır veya Tunus deneyiminden yola çıkarak, devrimin nedeni değil insanların sesini duyurmak adına aracı olduklarına vurgu yapıyor. AnchorFree kullanıcılarının büyük bir bölümünü ise ABD ve müslüman ülkeler oluşturuyor. Oman, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, İran, Pakistan gibi.

70 kişilik şirkette Rhymes dışında pazarlama bölümünün başında da bir diğer Türk Levent Sapçı bulunuyor.

Facebook

Youtube