BAŞARI HİKAYELERİ

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Mustafa Tuncer, girişimci kelimesinin tam olarak vücut bulmuş hali. İmkansızlıklar içinde iş kurma, büyütme, risk alma, iflas etme ama yılmama hepsi Tuncer’in hayatında sırasıyla var. Üniversite yıllarının ardından Türkiye’de kalsa siyasi bir hükümle hapis yatması kuvvetli bir ihtimal dahilindeydi. Türkiye’nin askeri vesayetin siyaseti esir aldığı 1990’lı yıllarda aktif bir öğrenciydi. Günleri protesto gösterilerinde şehir şehir dolaşarak geçiriyordu. Kendi ifadesiyle çok çalışkan bir öğrenci değildi.  Adapazarı’nda imam hatip lisesinden mezun oldu. İşletme fakültesinde okuyan ağabeyinin tavsiyesi ile iletişim fakültesini tercihleri arasına yazdı. Üniversite sınavını kazanacağından çok ümitli değildi. Kapitalist sistemin tüketimi körüklemesine karşıydı. Ancak tüketim endeksli bir hayatta ürünlerin promosyonunu yapmaya zorlayan bir bölüm seçti. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandı. Normalde dört yılda bitmesi gereken okul, siyasi aksiyonlar nedeniyle uzadı.  

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Afyon Karahisar, Türkiye’nin en çok göç veren illerinden biri. Afyonkarahisar'ın nüfus olarak en büyük ilçelerinden Emirdağ'da, 1960'lı yıllardan itibaren yurt dışına göç başladı. Başta Belçika olmak üzere çoğunluğu Avrupa ülkelerine işçi olarak giden Emirdağlı gurbetçilerin sayısının günümüzde 150 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Emirdağlılar diğer ülkelere göre daha çok Belçika'da yaşamayı tercih ederken, bu ülkedeki Emirdağlı nüfusunun 120 bin olduğu belirtiliyor. Rotayı Amerika’ya çeviren Emirdağlılardan biri de Paterson’da herkesin ‘baba’ diye hitap ettiği Kadir Taşkın. O da diğer hemşerileri gibi Avrupa’ya gitmek üzere 1989’da yola çıktı. Hem Almanya hem de Amerika vizesi vardı. Bir arkadaşı Amerika’ya gel beğenmezsen buradan Almanya’ya geçersin dedi. Taşkın, 1989 yılında Paterson, New Jersey’e geldi. ‘’Geldiğim ilk günden beri de buradayım, bir yere gitmedim,’’ diyor.  

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Türkiye’den ailece 4 Temmuz 1993 Pazar günü New Jersey’e geldiler. Dükkan Pazartesi günü kapalıydı. Salı günü ağabeyi ile Dunkin Donuts’a uğrayıp bir kahve aldılar. Woodbridge Jewelry Exchange’teki ağabeyinin dükkanının yolunu tuttular. ‘’O günden beri de çalışıyorum,’’ diyor Yusuf (Joseph) Ceylan. Aslen Mardin’in Midyat ilçesinin Gülgöze köyünden olan Ceylan Ailesi, Körfez krizi sonra Türkiye’de ekonomik şartlar da zorlaşınca yurt dışına çıkışın yollarını aradı. Ceylan, İstanbu Bahçelievler’de liseyi bitirdi. Ağabeyi ve amcası kendilerinden önce ABD’ye gelmişti. Ailece green kartlı olarak Amerika’ya geldiler.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Sultan Halal Market'in Duru bakliyat ve Meray kuruyemiş alan müşterileri arasından yaptığı çekiliş ile Türkiye bileti kazanan dört talihli belli oldu. New Jersey’nin en büyük şehirlerinden Paterson’da hizmete açılan ve kısa sürede bölgedeki müşterilerin büyük beğenisini toplayan Sultan Halal Market, yaptığı çekilişle dört müşterisine Türkiye gidiş-dönüş bileti kazandırdı.

User Rating: 3 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar InactiveStar Inactive

Cemil Özyurt - (TurkofAmerica) - Amerika’nın yakın tarihinin en iddialı başkanlık seçimleri 3 Kasım’da yapılacak. Demokratik Parti’nin adayı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris anketlerde açık ara önde gidiyordu. Bir ara puan farkı yüzde 12’ye kadar çıkmıştı. Ancak son anketlerde farkın kapandığı, Pennsylvania ve Florida gibi kritik eyaletlerde başa baş olduğu ifade ediliyor. Amerikan başkanını belirleyecek en önemli faktör Latin oyları.
Pew Research Center araştırmasına göre 2020 başkanlık seçimlerinde 32 milyon Latin oy kullanacak. Amerika’daki toplam 240 milyon seçmenin yüzde 13’ünü Latinler oluşturuyor. 2016 seçiminde 27 milyon Latin oy kullanma hakkına sahipti. 2016 başkanlık seçiminde toplam 137.5 milyon kişi oy kullandı, bunlardan 12.6 milyonu Latin’di.

Facebook

Youtube